
1,6 milliárd forintos igen nagy és átfogó beruházás keretében új kutakkal, víztisztító technológiákkal, komplex fejlesztés előtt áll Hódmezővásárhely és Kistérsége vízellátó rendszere.
2010. szeptemberében megírtuk, hogy a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Konzorciumon belül megalakult a Hódmezővásárhely-Mártély-Székkutas Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás. Arról is írtunk akkor, hogy a Dél-alföldi régióban végzett rendszeres mérések kimutatták, hogy a szolgáltatott ivóvíz minősége sok helyen nem felel meg az Európai Unió 98/83 EK irányelvében és a 201/2001 sz. kormányrendeletben meghatározott paramétereknek. A mérési eredmények szerint például Batidán, Erzsébeten, Kútvölgyön, Szikáncson, Mártélyon és Székkutason az ivóvíz arzén, Hódmezővásárhelyen az ammónium, de Batidán és Kútvölgyön a vas tartalma is meghaladja a határértéket.
Most egy átfogó, komplex beruházás lehetővé teszi, hogy jelentős mértékben javuljon az ivóvíz minősége. Ezt április 18-án a polgármesteri hivatalban tartott sajtótájékoztatón jelentette be Lázár János polgármester. Mint elmondta, az 1,6 milliárdos projektet, egy úgynevezett „Ivóvízminőség-javítási kétfordulós pályázati konstrukció” keretében az Európai Unió Kohéziós Alap finanszírozza, 1 344 209 175 Ft. összeggel. A fennmaradó 327 476 605 Ft. önerőt, az EU önerő alapból kívánja a Társulás biztosítani, mondta Lázár János a sajtótájékoztatón.
Az igen nagy és átfogó beruházás keretében Hódmezővásárhely vízellátó rendszerének műszaki fejlesztése során a Kása erdőben két új kút megfúrására kerül sor, az Ipartelepi vízművek területén tisztítástechnológia létesül. A település jelenleg kétzónás rendszerként működik, tekintettel a víztornyok magasságkülönbségére, ezért a településen belül létesítendő összekötő vezetékkel a két nyomásövezetet össze fogják kötni.
Batida, Erzsébet, Kútvölgy és Szikáncs vízellátásához a meglévő, illetve új tartalék kútra alapozott rendszerrel, új tisztítástechnológia kiépítése történik meg.
Kakasszék-Erzsébet Kórház vízellátó rendszerének önálló fejlesztése is megvalósul a Kakasszéki külterület ellátásával, meglévő, és új tartalék kút fúrására alapozott fejlesztéssel, és szintén egy új tisztítástechnológia kiépítésével.
Jelenleg a Támogatási szerződéskötési eljárás, illetve a közbeszerzési eljárás előkészítése van folyamatban, ettől függően a beruházás az év végén, jövő év elején kezdetét veheti.
Háttér
Az uniós csatlakozási szerződésben foglaltak szerint a türelmi idő 2009-ben lejárt, de hazánk 3 év halasztást kért az Európai Bizottságtól.
Az arzén Magyarország első számú ivóvízszennyezője. Ha valaki huzamosabb ideig fogyaszt „arzéndús” vizet, könnyen kaphat meg bizonyos betegségeket. A WHO és a friss hazai kutatások is kimutatták már, hogy hatással lehet a bőr- és a tüdőrák, nagyobb koncentrációban pedig még a hólyag- és a veserák kialakulására is.
Az uniós csatlakozási szerződés szerint Magyarország 2009. december 25-ig térhetett volna el az arzénre meghatározott vízminőségi határértéktől, vagyis a 10 mikrogramm/liter arzéntartalomtól. Az ivóvízminőség-javító program azonban – amelyet 2001-ben hívtak életre s mely az uniós érték elérését célozta – csúszott.
Jelenleg 371 magyar településen magasabb az ivóvíz arzénkoncentrációja az unió által meghatározott értéknél, főként az Észak-, illetve a Dél-alföldi régióban.
Kapcsolódó cikkünk:
Vásárhelynek is fontos az ivóvíz minősége