
Hatvanhét éve ezen a napon szabadult fel a leghírhedtebb náci láger, az auschwitz–birkenaui haláltábor. Az Egyesült Nemzetek Szervezete által elfogadott emléknapon folyamatosan rendhagyó történelemórákon fogadták a diákokat a vidéki Magyarország egyetlen Holokauszt Múzeumában, Hódmezővásárhelyen.
A hódmezővásárhelyi zsinagóga mögött létesült Magyar Tragédia 1944. kiállítóhelyen január 27-én tárlatvezetésekkel és filmvetítéssel emlékeztek a Shoa áldozataira. Az emlékhelyet irányító Blazovich Péter, az Emlékpont vezetője kiemelte, hogy a 20. századi történelem legfájdalmasabb epizódjára emlékezni és emlékeztetni az emberi szellem számára kötelező, elkerülhetetlen kihívás.
Január 27-én számos középiskolai csoport tartott kihelyezett tanórát a holokauszt kiállításon, akik az ott látottak segítségével könnyebben tudják feldolgozni a Vészkorszak szörnyűségeit. A fiatalok a történelemtankönyvekben leírtakon túlmenően közvetlenebbül találkoznak a Holokauszt borzalmaival; a vásárhelyi kiállítóhelyen hús-vér emberek példáján keresztül érzékelhetik, hogy mi az, aminek soha többet nem szabad megtörténnie.
Blazovich Péter fontosnak tartja, hogy a diákok megismerjék és megértsék, hogy bár az ember eredendően jó, mégis tud égbe kiállító gonoszságokat elkövetni. De az ilyen tragikus idők közepette is voltak olyan „Igaz Emberek”, akik felemelték hangjukat a bűnök ellen, segítő kezet nyújtottak az üldözötteknek. Ezt kell látniuk a fiataloknak és az ilyen példákból – többek között az idén 100 éve született Raul Wallenberg történetén – keresztül kell megtanulniuk, hogy a kirekesztés minden formájára nemet kell mondani – vallja az Emlékpont vezetője.