
„Én inkább előrehozott elvonásnak nevezném az egyetemünket érintő 814 millió forint novemberi, decemberi zárolását,” mondta a Vásárhelyi Híreknek nyilatkozva, Szabó Gábor a Szegedi Tudományegyetem rektora.
Fotó: VH©
„A megszorítások enyhítése érdekében esetleg elképzelhető elbocsátásokról februárig nem lehet szó, hiszen a csoportos létszámleépítés hosszas egyeztetéssel, a kollektív szerződések újratárgyalásával és komoly kiadással is jár,” vázolta a megoldások egyik lehetőségét.
Emlékeztetett arra is, hogy tavaly volt hasonló, amikor a Nemzeti Erőforrás Minisztérium a készenléti alap létrehozása miatt 1,7 milliárd forintot zárolt az intézmény 19 és félmilliárd forintos 2011-es támogatásából. Tavaly télen a szénszünet idején a Szegedi Tudományegyetem közel 300 épületének többségében 10 fokon tartották a fűtést, minimális mennyiségű áramot használtak és csak a betegellátást szolgáló 60 klinikai ingatlanját működtette a 2011. december 23-tól 2012. január 1-jén záruló téli szünetben.
„Az akkor hozott intézkedés 85,4 millió forint megtakarítást eredményezett, ezzel fogunk élni most is, de hogy pontosan mettől meddig tart majd a „szénszünet”, csak a jövő hét elején, a végleges egyeztetés után derül ki.” mondta Szabó Gábor.
Szinte már biztos, hogy december utolsó harmada és január második hete között a többi egyetemhez hasonlóan bezárják kapuikat. Egyes intézmények esetében ez a kollégiumokra terjed ki, máshol a képzésnek is helyet adó épületekre. Utóbbi esetek azzal a következménnyel járnak, hogy az adott időszakban nem tartanak vizsgákat. Ez talán a legelkeseredettebb lépés, amit az érintett intézmények megtehetnek. A diplomakiosztók január legelére tervezett ünnepsége is veszélybe kerül.
Az SZTE épületeinek bezárása drasztikus lépés, hiszen érinti a hallgatókat, az oktatókat, az összes egyetemi dolgozót, és áttételesen az egyetemi klinikák működését is. A december vége-január eleje épp a vizsgaidőszak közepére esik, így minden egyetemi polgárt kellemetlenül érint majd az intézkedés
Szabó Gábor több alkalommal megfogalmazta, hogy a kutatóegyetemek nem kapják meg a kellő figyelmet a kormányzattól, miközben az ország jövőjének záloga éppen a kutatás-fejlesztés-innováció lehet. Remények szerint ha 2013-ban a kormány akceptálja ezt az elképzelést, ami 10 milliárd forintot is jelentene egyben, van arra remény, hogy a Szegedi Tudományegyetem gazdálkodása is konszolidálódik.
Mint ismeretes, a kormány közel 7 és félmilliárdos zárolást írt elő a felsőoktatási intézményeknek. Arra emberemlékezet óta nem volt példa, hogy felsőoktatási intézmények sokasága legyen kénytelen bezárni, ráadásul éppen azok az intézmények, amelyek Európa-szerte rendkívül komoly versenyben vannak más országok egyetemeivel. Az intézkedés rendkívül nagy kockázatokat rejt magában, hiszen az intézmények nemzetközi presztízsén sokat ronthat, ha az a kép alakul ki róluk, hogy alaptevékenységük ellátására sem képesek az állami finanszírozás csökkentése miatt. A Szegedi Tudományegyetem vonatkozásában, ezzel Szabó Gábor rektor is egyetértett.
Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnökének a sajtóban megjelent nyilatkozata szerint: „egy olyan ágazatból vonják ki a teljes zárolás 15 százalékát, amely ebben az évben már elszenvedett egy több tízmilliárdos forráselvonást. Méltánytalan, hogy ezek után ekkora összegről kell a felsőoktatási intézményeknek lemondaniuk, néhány héttel az idei költségvetési év zárása előtt”. Az MRK elnöke akkor elmondta, hogy konzultált a rektorokkal. Úgy tudta, hogy a béreket mindenhol kifizetik, de már akkor lehetséges megoldásként említette a vizsgaidőszak lerövidítését, esetleg a kollégiumok téli bezárását. Ez pedig Mezey Barna szerint mind-mind annyira drasztikus lépés, hogy a visszafogottságáról is közismert rektor így szólt vissza Hoffman Rózsa oktatási államtitkárnak: „Túlzás talán azt állítani, hogy nincs válsághelyzet”.