
A magyarok mellett francia, vajdasági, szlovákiai művészek is érkeznek a szeptember 10-én kezdődő Hódmezővásárhelyi Kerámia Szimpóziumra. Idén a 100 éves Majolika telep a téma.
Fotó: VH
A tavalyi kerámiai szimpóziumon részt vett művészek hat héten át, szó szerint a kísérletezés lángjában égtek: egyedi ötletektől vezérelve különleges anyaghasználattal, művészetükre jellemző és olykor attól gyökeresen eltérő formákkal és speciális égetési módokkal készítették el munkáikat. Ezúttal, a tavalyitól merőben eltérő témát választottak idén, amelynek apropóját egy évforduló adja. Tiszta forrás címmel, a 100 éves hódmezővásárhelyi Művészek Agyagipari Majolika Telepének emlékét idézik meg alkotásaik által, a meghívott művészek.
A Művészek Majolika és Agyagipari Telepét 1912-ben Endre Béla festő, grafikus, Kallós Ede, Pásztor János és Rubletzky Géza szobrász, Smurák József, Arad város főépítésze, Tornyai János festőművész és Weisz Mihály vásárhelyi csizmadia, költő, keramikus alapította. A kezdeményező Tornyai volt, miután visszatért Párizsból, és sokhelyütt népi kerámiákat látott, így Munkácsy Mihály műtermében is. A telep megalapításával az volt a céljuk, hogy a népi kultúra szín- és formagazdagságát áttegyék a polgári kultúrába.
Ezeknek a útkereséseknek a felelevenítésére vállakozik, a hétfőn kezdődő szimpózium 10 meghívott keramikus alkotója.
A Kerámia Szimpózium idei hazai művészei közül négy névre tavalyról már emlékezhetünk. Albrecht Júlia, Babos Pálma, Pannonhalmi Zsuzsa, Schrammel Imre, Szabó Ádám Csaba, Tuza László, Veress Miklós mellett, Marie Cognasso Franciaországból, Nemes Fekete Edit a szomszédos Vajdaságból, Vierka Vojčiakova pedig Szlovákiából érkezik.
A szimpóziumra érkezőket szeptember 10-én, hétfőn délután Almási István polgármester köszönti.