





A három várost érintő Megyei Levéltári Napok keretében, Szentes után, Szeged előtt, október 9-én Hódmezővásárhelyen, két helyszínen rendeztek, az egyetemes- és helytörténet írott emlékeit az utókor számára megőrző intézményt, és több neves egykori kutatóját bemutató programokat.
Fotók: VH
A Bajcsy Zsilinszky utcai levéltárban délelőtt 10 órától Herczeg Mihály személyes tárgyaiból, valamint tablókból összeállított kiállítás mellett, a Bethlen Gábor Református Gimnázium könyvtárában előadásokkal emlékeztek meg róla, valamint Nagygyörgy Sándor lelkészről és a vásárhelyi belváros épületeinek történetéről. Szó volt a Levéltár felbecsülhetetlen helytörténet szerepéről, a napjainkban zajló értékmentésről is.
Szenti Csilla fióklevéltár-igazgató a Vásárhelyi Híreknek elmondta, harmincötödik éve vannak Csongrád Megyei Levéltári Napok, ami bizonyos szempontból az állandóságot is jelenti. „A levéltárak fontos szerepet töltenek be, hasonlóan a múzeumokhoz, itt az írásos értékeket őrizzük” mondta az igazgató. Mosolyogva hozzátette, „Sajnos még mindig előfordul, hogy neve miatt levelekkel foglalkozó postafióknak nézik a Levéltárat.”
„Előadásainkkal folyamatosan szeretnénk a vásárhelyi diákoknak megmutatni milyen kincseink vannak és reményeim szerint közülük kerülhet ki a jövő kutató nemzedéke” mondta Szenti Csilla.
„Jó hír azt hallani, hogy a fiatalok részéről van fogadókészség. Mindig is nyitottak voltunk a diákság felé. A vásárhelyi fióklevéltárhoz hasonlóan, a megye többi levéltárában is egyre inkább szeretnénk erősíteni a rendhagyó történelemórákat,” mondta dr. Biernacki Karol a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltár igazgatója, aki részt vett a vásárhelyi programokon.
Arra a kérdésünkre, mennyire teremtett új helyzetet, hogy október elsejétől új fenntartóhoz kerültek a levéltárak, az igazgató azt mondta, nem jelentett marginális változást, a munka ugyanúgy megy tovább. „Sőt kijelenthető, az átállás után a dolgozói létszámban sem lesz már változás, stabilizálódott ebben a formában. Idén rendben van a gazdálkodásunk, januártól pedig az új költségvetéssel indulunk neki az évnek” foglalta össze Biernacki Karol az október elsejétől kialakult helyzetet.
Mint ismeretes, a megyei levéltár teljes személyi és eszközállományát átvette a Magyar Országos Levéltár, amelynek a neve október 1-től Magyar Nemzeti Levéltárra változott.
Ezzel nyugvópontra került az elmúlt másfél évben többszöri fenntartóváltást megért levéltárak helyzete. Az addig megyei önkormányzati fenntartású kulturális intézményrendszer január 1-jén került az állami Megyei Intézményfenntartó Központok (MIK) irányítása alá, ezt az állapotot azonban a kormány ideiglenesnek tekintette, hiszen a szakemberek véleménye szerint, nem volt szerencsés, hogy a fenntartói és szakmai felügyeleti jogok két külön minisztériumhoz tartoztak.
A nyár folyamán MOL-ból és az abba szervezetileg integrálódó megyei levéltárakból alakult meg a Magyar Nemzeti Levéltár.
A megyei levéltári hálózat jelenleg 19 megyeszékhelyen 20 intézményt jelent, ezek több mint 40 településen, 68 telephelyen őriznek összesen 255 ezer folyóméternyi iratanyagot.
Kapcsolódó cikkünk:
Közelebb a várostörténethez - Levéltári Napok 2012.