
Augusztus 2-án, kedden, helikopteres parlagfű felderítés lesz Csongrád megyében. A Csongrád Megyei Kormányhivatal szakemberei a szegedi repülőtérről indulva a levegőből pásztázzák a mezőgazdasági területeken lévő parlagfű-foltokat.
A módszer azon területek felderítését és beazonosítását segíti, amelyek az allergén gyomnövény által fertőzöttek, de gépkocsival nehezen megközelíthetők - tájékoztatta Varga Márta a Csongrád Megyei Kormányhivatal kommunikációs vezetője a Vásárhelyi Híreket.
A most már évente bevezetett ellenőrzéssel 2011-ben próbálkoztak először Akkor az országos akció keretében kísérleti jelleggel Csongrád megyében is elindult a helikopteres parlagfű-felderítés.
Hatékonyságát, és ezzel párhuzamosan a magas költségvonzata miatti aránytalanságot valamennyi parlagfű ellenes civilszervezet megkérdőjelezte.
(Itt kell megjegyezni, hogy szintén civil kezdeményezésre bukott ki, hogy a 2009-es szja-felajánlásokból a parlagfű elleni védekezésre a 2011-re előirányzott 1,1 milliárd forint nagyobbik részét teljesen más célokra költötték el. 2012-ben a felajánlásokból befolyt 662 millió forintot egyszerűen átcsoportosították másra. Ebből 542 millió forintot először zároltak, majd másra költöttek, további 120 milliót pedig még abban az évben feléltek.)
Fazekas Sándor miniszter szerint 2013-ban 4,1 millió hektár szántót ellenőriztek – ebből 1,6 milliót helikopterrel – ami a teljes, 6,5 millió hektárnyi hazai szántóterület több mint 60 százaléka. Úgy tűnik, mindhiába, mert a parlagfűvel fertőzött területek alig több mint 2 százalékát (kevesebb mint 8 ezer hektárt) sikerült végül azonosítaniuk.
Csongrád Megyében 2015-ben (a kormany.hu statisztikája szerint) 46 esetben 38 és fél hektár volt a hatóságok által felderített parlagfüves foltok száma és nagysága.
A Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal térképes információs oldala Hódmezővásárhely külterületén (10 kilométeres körzetben) 2015-ben 12 nagy parlagfűvel jelentősen fertőzött területet mutatott. Ez azonban nem jelenti a valós helyzetet.
Ismeretes, a külterületi részek a Kormányhivatalhoz, a belterületi részek az önkormányzathoz tartoznak.
Információink szerint 2015-ben a Hódmezővásárhelyi Önkormányzatnak nem kellett elrendelnie közérdekű védekezést, ezzel együtt bírságot sem szabtak ki.
Egy növény 8 milliárd pollent is elszórhat egy szezonban, amelyek akár 150 km-re is eljutnak a forrástól. Az allergiás tünetek 10 db pollenszem/köbméter koncentráció fölött jelentkeznek először.
A hatékony védekezésre szükség lenne, mert évente legalább 120 milliárd forintos kiesést okoz a magyar gazdaságnak a parlagfű, az allergiásoknak pedig fejenként akár 30 ezer forintba is kerülhet a tünetkezelés.