
Van egy vásárhelyi csoport, amelynek tagjai ha elmennek külföldre, nem az idegenvezető bemagolt, ezerszer elismételt történelmi ismertetőjére hagyatkoznak, hanem precízen kidolgozzák mit és miért néznek meg.
Így volt ez az olaszországi Velencében, de ugyan így tettek, amikor például Nyugat Magyarország „legtörténelmibb” helyeit járták végig.
Ők a Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ Art.Pagony Művészettörténeti Önképzőköre. Jellemző tagjaikra az alapos felkészülés, bármilyen témát is dolgozzanak fel.
2005 januárja óta folyik andragógiai/múzeumpedagógiai tevékenység körülbelül harminc fővel. Programokat szerveznek, utaznak, múzeumokba járnak, filmvetítéseken vesznek részt, műtermeket látogatnak. Ezekből, illetve saját kutatómunkájuk eredményéből beszámolót tartanak.
Az Önképzőkör vezetője, Dr. Cserjés Katalin, a Vásárhelyi Híreknek nyilatkozva elmondta, a kör felvállalta, hogy egy-egy témát népszerűen, az átlagemberek érdeklődésének megfelelően jelenítenek meg. Az eltelt nyolc év alatt érezhetően egyre növekszik az érdeklődés nyílt foglalkozásaik iránt. Az önképzőköri tevékenységüket szabad foglalkozásnak, igényes szórakozásnak, szellemi épülésnek tekintik. Nem tudományosan, hanem tudományos mércével munkálkodnak, mondta dr. Cserjés Katalin a kör vezetője, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Modern Magyar Irodalmi Intézetének adjunktusa.
Minden év februárjában nyílt foglalkozást rendeznek, ahol a csoport tagjai számot adtak évi tudományos munkájukról vetítettképes előadások, műhely-kiállítások formájában. A rendezvény mindig nagy népszerűségnek örvend Hódmezővásárhelyen.
Minden bizonnyal így lesz ez február 18-án hétfőn délután ötkor a Németh László Városi Könyvtárban kezdődő nyílt foglalkozásukon is. Idén a korai flamand művészetet veszik górcső alá, vetítéssel, sok zenével. Majd a szünetben megnyitják az itáliai és flandriai festészetet összehasonlító kamara-kiállítást.