KözéletHorgászok figyelem!- Jelentős változások jönnek

2013. december 27., péntek
 
Horgászok figyelem!- Jelentős változások jönnek

Több ezer vásárhelyi horgászt érintő változások lesznek január elsejétől. Változik többek között a fogási mennyiség, szigorodik a naplózás.

 

 

 

 

Számos, horgászokra vonatkozó változás lép életbe 2014. január elsejétől: az új halgazdálkodási törvény módosításai érintik többek között az állami horgászjegyeket, a fogási naplókat, de egyes halfajok kifogható méretét és napi kifogható mennyiségét is.

 

Hódmezővásárhelyen is több ezer horgász jár ki a holtágra, vagy az élő Tiszára, a csatornákra. Nem mindegy tehát, milyen változások lesznek a fogható mennyiségben, még ha köztudott, hogy vizeinkben tavaly a legtöbbet pontyból fogták a horgászok, például az összesen 1400 tagot számláló Dobó Ferenc Horgász Egyesület 2012. évi beszámolója szerint a 21 és fél mázsás össz-fogásból 6000 kilogramm volt a ponty. Tehát a jó hír, hogy a napi darabszám-korlátozással nem érintett őshonos halfajokból naponta összesen 10 kilogramm fogható ki.

 

Több változás lesz január elsejétől. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatója szerint az új szabályozásra való problémamentes átállás miatt az idei évre érvényesített állami horgászjegyek és a fogási naplók érvényességét 2014. január 31-ig meghosszabbítják. A 2014. évre érvényes állami horgászjegy váltására december végén, január elején kötik meg a forgalmazói szerződéseket a megyei halgazdálkodási hatóságok. A 2014. évi állami horgászjegy az új rendelet értelmében már 2015. január 31-ig lesz érvényes, díja változatlanul 2000 forint lesz.

 

A 2013. évi fogási naplók érvényességét szintén meghosszabbították január 31-ig. Fontos, hogy az új halgazdálkodási és halvédelmi törvény hatályba lépése óta a fogási napló az állami horgászjegyhez kapcsolt, halfogásra jogosító okmánnyá vált.
Január elsejétől a november 1. és március 15. közötti időszakokban a vermelő halállományok védelme érdekében tilos a szonár (halradar) használata a halfogáshoz.

 

Az új rendelet megtiltja majd a horogra kívülről akadt hal megtartását a szabályosan kifogott, 30 centiméternél nagyobb hal pedig csak leölve lesz elszállítható a vízpartról.

 

A horgászok a 2013. évi fogási naplókat legkésőbb 2014. február 28-ig kötelesek leadni annak a szervezetnek, amelynél a 2013. évi állami horgászjegyet kiváltották - ilyen esetben igazolást kell kérni a leadásról - vagy a 2014. évi állami horgászjegyet kiváltani szándékoznak. A szabályozás szerint legkésőbb az állami jegy váltáskor le kell adni a fogási naplót.

 

Az új szabályozás szerint már annak is jogszerűen kiadható az állami horgászjegy, aki a határidőn túl, tehát 2014. február 28. után adja le fogási naplóját. Ebben az esetben viszont a horgásznak az állami horgászjegyért kétszeres díjat, 2014-ben 4000 forintot kell fizetnie.

A fogási napló díja 200 forint, díjmentesség fogási napló esetében nincs.

 

Változik az őshonos, fogható halfajok fajlagos tilalmi ideje, kifogható mérettartománya, valamint a horgászatra és a rekreációs célú halászatra vonatkozó napi kifogható darabszáma is.

Megírtuk novemberben (cikkünk a lap alján!) hogy a legalább negyven centiméteres csukából naponta hármat lehet kifogni, tilalmi ideje február elsejétől március utolsó napjáig tart. Fogassüllőből - ami legalább 30 centiméteres - ugyancsak napi három engedélyezett, a fogási tilalom márciustól április végéig tart. Tilos lesz pontyot fogni május másodikától egészen a hónap végéig, a 30 centiméteres példányokból naponta hármat lehet kifogni. Menyhalat az év bármely időszakában lehet fogni, az engedélyezett mennyiség 3, legalább 25 centiméteres példány.

 

A Nébih tájékoztatása szerint az új jogszabályok még számos egyéb változást hoznak a horgászat szabályozásában, ezért fontos, hogy a horgászok és az egyesületi vezetők nyomon kövessék a jogszabályok megjelenését és tájékoztassák a horgásztársakat. A részletes szabályozást a vonatkozó jogszabályok tartalmazzák.

 

Néhány további részlet az új szabályokról:

Kapcsolódó cikkünk:

 

Fellélegezhetnek a horgászok, de nem teljesen

 
 
Forrás: NÉBIH
VH
 

Olvassa el ezt is!

Kevesebb lesz a társasházak közös költsége

Kevesebb lesz a társasházak közös költsége

Vásárhelyen is több ezer családot érint, hogy egy törvénymódosítás révén a társasházak olcsóbban juthatnak áramhoz, így kevesebbe kerül majd a lépcsőház-világítás és a lift üzemeltetése is.
A román forradalom vásárhelyi áldozata

A román forradalom vásárhelyi áldozata

A háromgyerekes hódmezővásárhelyi férfi segélyszállítmányt vitt, december 23-án hajnali 2 órakor az aradi újhíd feljárójánál lövések érték a teherautóját.
Egy étvágygerjesztő program szombatra

Egy étvágygerjesztő program szombatra

Szeptember 13-án ismét Vásárhelyi Ízök Fesztiválja. A gasztronómiai esemény a dr. Rapcsák András sétálóutcán, a BFMK előtt és az Almáskertben lesz. Részletes program.
Különleges vendég Vásárhelyen

Különleges vendég Vásárhelyen

Szeptember 3-án délelőtt Márki-Zay Péter polgármester fogadta a Városházán Ukrajna budapesti nagykövetét.

 

És ezt már olvasta?

Újabb helyi rádió a láthatáron
Újabb helyi rádió a láthatáron A Hódmezővásárhely 99,8 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára egy érvényes pályázat érkezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz.
 
Szeptember 19-e a vásárhelyi közélet gyásznapja
Szeptember 19-e a vásárhelyi közélet gyásznapja Országos hírré terebélyesedett Szabó Zsolt rendőr alezredes, a vásárhelyi rendőrkapitány tragikus halála. Péteken este csendes gyertyagyújtásra gyűlt össze több száz vásárhelyi lakos a kapitányság épülete előtt.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 35. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig Huszonkétféle programon keresztül lehet bebarangolni a Mezőgazdasági Kar épületét szeptember 26-án 18.00 órától a Kutatók Éjszakáján.
 
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter A hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do csapat vezetője kiválóan szerepelt, bekerült a VB-re induló magyar nemzeti válogatottba.
 
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat Márki-Zay Péter polgármester úgy fogalmazott: „ezt a küzdelmet nem adjuk föl, nem fogjuk engedni azt, hogy a sok másik ellopott kastély után a szabadkígyósit is ellopják”.
 
Tanévnyitó az MGK-n
Tanévnyitó az MGK-n Általános és pótfelvételi eljárás, valamint a nemzetközi felvételi eljárás végén 253 hallgató nyert felvételt a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karára.