





Szilágyiné Dr. Bay Lujza a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság nyugalmazott rendőr alezredese, egyszersmind a Szegedi Tudományegyetem címzetes főiskolai docense Móricz Zsigmond Árvácska című művét nevezte meg a magyar családon belüli erőszak megnyilvánulásának klasszikus iskolapéldájaként március 29-én az Aranyossy Ágoston Óvoda és Általános Iskola pedagógusainak tartott előadásán.
„A családon belüli erőszak testi vagy lelki bántalmazás az elkövetővel közeli vagy bensőséges kapcsolatban álló vagy állt személy ellen.”- szól a cselekmény fogalmi meghatározása.
Szülő a gyermekét, férj a feleségét, gyermek a szülőjét és feleség a férjét. Bármelyik esetben előfordulhat a sérelem okozása, amire bőven akad példa, szerte a sajtóban. Kutatások alapján, Magyarországon az elkövetett bűncselekmények 80%-a vezethető vissza családon belüli konfliktusokra. Azonban ennek a bűncselekményi kategória nagyszámban csak látensen él a hétköznapjainkban. Kevés gyermek meséli el mi történik odahaza a családon belül. A megerőszakolt nők kevés hányada fordul azonnal, vagy egyáltalán a rendőrséghez feljelentést tenni…
A bántalmazások elkerüléséhez viszont mindannyian hozzájárulhatunk, ha odafigyelünk egymásra és gyermekeinkre. A segítség mindenhol ott van – egyesületek, alapítványok és a rendőrség által is. Ma már adva van a lehetőség arra, hogy a rendőrség közbelépjen, mielőtt vér folyna!
Az Aranyossy Napok keretein belül megrendezett előadás célja (talán) a pedagógusok figyelemfelkeltése volt, azonban a gyakorlatban való orvoslás, észlelés technikái helyett csupán egyetemi előadásszerű információáradatban volt része a tanároknak. Számos megdöbbentő adatra és törvényi szabályozásra fény derült, azonban ezek csak számok. A számok mögött az „ember” rejtve marad, csupán statisztikai adatok, az elmulasztott megelőzések áldozatai.
Végighallgatva az előadást, hiányérzet maradt bennem és valószínű a velem együtt részt vevő pedagógusokban is. Marad hát egyelőre Móricz Zsigmond Árvácska című művének záró akkordja, amire Szilágyiné Dr. Bay Lujza előadásában is utalt „Nyoma sem látszott annak, hogy itt ház állott, és hogy abban emberek éltek, s azok az emberek itt elmúltak a hó alatt. Elmúlt a hangjuk és a mozgásuk elmúlt a rosszaság és elmúlt a kegyetlenség. Minden békés lett, átalakult, másfajta valamivé az egész élet. A nyelvekből üszök lett, s a sértegetésekből füst és pára.”