
Továbbra sincs pozitív fordulat az álláspiacon - derül ki a KSH április 28-án kiadott munkanélküliségi statisztikájából. Csupán 13 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma és nyolcezerrel kevesebb a bejelentett munkanélküli.
Az első negyedévben 3 millió 733 ezren dolgoztak, közülük harmincezren már elmúltak 64 évesek. A tavalyi év hasonló időszakához képest mindössze 13 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. A Közép-Dunántúlon nőtt a legnagyobb mértékben a foglalkoztatottak száma: 18 ezer fővel többen dolgoztak az elmúlt negyedévben, mint egy évvel korábban. Észak-Magyarországon viszont csaknem 8 ezerrel csökkent a bejelentett munkások száma.
A munkanélküliek száma sem csökken számottevően. Összesen 490 ezren voltak állás nélkül, ami csupán nyolcezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. Ez azt jelenti, hogy a munkára fogható népesség 11,6 százaléka nem dolgozott. Aggasztó, hogy a 15-24 év közötti pályakezdők körében 26,8 százalékos a munkanélküliség, de az ereje teljében lévő 25-54 év közötti korosztályban is 10,8 százalékos.
A legnagyobb gond továbbra is az, hogy a munkanélküliek több mint fele egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18 hónap, ami 1,8 hónappal hosszabb az előző év azonos időszakában mért adatnál.
A munkanélküliségi ráta 11,6% volt az első negyedévben, ami az egy évvel korábbihoz képest 0,2 százalékponttal alacsonyabb. A legrosszabb helyzet Észak-Magyarországon van, ahol a munkanélküliség 16,9%-os, ezt követi az Észak-Alföld 15,7%-kal, majd a Dél-Dunántúl 13,7%-kal. Az átlagos mértékű munkanélküliség jellemző a Közép-Dunántúlon (11,6%) és a Dél-Alföldön (11,5%). A legjobb helyzet Nyugat-Dunántúlon, ahol a ráta 9,1% és Közép-Magyarországon (ide tartozik Budapest is), ahol 9,0%.