
Augusztus 23-án Budapesten tartják közös megemlékezésüket az EU tagállamai a totalitárius diktatúrák áldozatai európai emléknapján. Az uniós tagállamokat az igazságügyi miniszterek illetve államtitkárok, valamint az egyes országok nemzeti emlékezet intézetei Magyarországot a Terror Háza Múzeum - képviselik.
Az emléknapról szóló magyar-litván-lengyel kezdeményezést a magyar uniós elnökség ideje alatt fogadták el az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának résztvevői. A közös európai emlékezés napjául azért választották augusztus 23-át, mert 1939-ben a német-szovjet megnemtámadási szerződés titkos záradékaként ekkor írta alá a szovjet és a német birodalom külügyminisztere azt a Molotov-Ribbentrop paktum néven elhíresült dokumentumot, amelyben megállapodtak Európa keleti térségeinek érdekszférákra történő felosztásáról. Az első megemlékezést tavaly augusztusban az Európai Unió soros elnöki posztját betöltő Varsóban tartották.
Hódmezővásárhelyen is megemlékeznek a Totalitárius Diktatúrák Európai Emléknapjáról. Augusztus 22-én 10 órakor az Emlékpont konferenciatermében továbbképzést szerveztek, történelemtanárok és érdeklődők számára, amelynek címe: Szembenézés a múlttal, avagy hogyan tanítsuk a 20. századi totalitárius diktatúrákat. A konferencián neves hazai történészek, tanárok tartanak a témában előadásokat, többek közt Bencsik Péter, az SZTE Új - és Legújabb kori Történelem Tanszékének adjunktusa, Farkas Zoltán az SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium történelem munkaközösség vezetője, szakvezető tanára, illetve Blazovich Péter az Emlékpont intézményvezetője. Az Emlékpont konferenciáját Almási István, Hódmezővásárhely alpolgármestere és Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára nyitja meg.
Augusztus 23-án délután 5 órától Zoltán Péter Bessenyei-díjas klarinétművész és Borsos Annamária Príma-díjas zongoraművész ad koncertet a Zsinagógában a mártírok emlékére.