
Téved aki azt gondolja, hogy a dörölye egykor a szegények étke volt. A gasztrotörténelmi kutatások szerint a Dél Alföldön és így Hódmezővásárhelyen is, a polgárság étrendjébe tartozott a kétféle ízesítésű tésztaétel.
Ezt állítja Sonkoly Ágnes, a hétvégén Vásárhelyen az Árpád utcai Tájházban rendezendő Dörölyefesztivál szervezője. Mint mondta, a többféle alapanyagot igénylő derelye, vagyis dörölye további részletes gasztronómiai hátterével is megismerkedhetnek szeptember 10-én, szombaton a Tájházba látogatók. És hogy nem maradnak kóstoló nélkül sem, arra legyen bizonyság, hogy már tíznél több csapat nevezett be, hogy a kezük közül kikerülő különböző „dörölye fantáziákkal” kulináris magaslatokba emeljék a látogatókat, na és persze az sem mellékes cél, hogy dobogós helyezéssel térjenek haza. Sonkoly Ágnes elmondása szerint lesz olyan csapat, amelyikben 15-en gyúrják, gyömöszölik, nyújtják, töltik, főzik a tészta finomságokat.
Vásárhelyre egyébként olyan dörölye a jellemző amely ha készen van, kap a nyakába egy édes tejfölös öntetet, a tölteléke túró, vagy kemény szilvalekvár. Szombaton a fesztiválon, nem csak eheti, hanem mindkettő receptjét el is sajátíthatja bárki, vagy éppen egy ifjú feleség, hiszen mint köztudott, a férfit a „hasán keresztül lehet megfogni”. Eme célból pedig - állítólag - egy finom dörölye tökéletesen megfelel…!
A derelyéhez, vagy ahogy a helybeliek mondják ’dörölyéhez’, több hagyomány, néphiedelem is kapcsolódik. András-napon például a hajadon lányok ezt főztek, amelybe előzőleg papírdarabkákat tettek. Ezekre a papírokra férfineveket írtak, és amelyik derelye a leghamarabb feljött a víz felszínére, olyan nevű kérőre számíthattak.
II. Dörölyefesztivál Hódmezővásárhely szeptember 10.
Részletes program:
10.00 Néprajzi előadás a dörölye múltjáról
10.10 Ördögfű zenekar (koncert, hangszerbemutató)
10.40 Fabatka Bábszínház
11.00 Kalamajka Néptáncegyüttes
12.00 Szakál László citerázik
13.00 Dörölye zsűrizése, kóstoló
14.00 Kankalin Néptáncegyüttes, talp alá valót húzza a Kender zenekar
14.45 Fabatka Bábszínház
15.00 Dabis Róbert nótaénekes
15.30 Károlyi Színpad jelenetek- Hacsek és Sajó, A Pör, Poligámia, Kis üzlet, A nagybácsi
Perényi János –Pásztorélet kiállítása Kézműves foglalkozás
Szilvalekvárfőzés - Sipos Róberttel