







"Köszöntöm a hazatérő fiúkat!" Ezekkel a szavakkal mutatta be Hegyiné Csernus Judit a vásárhelyi Németh László Városi Könyvtár, könyvheti nyitórendezvényének vendégeit.
Fotók: VH
A valójában csak erre az alkalomra „hazatérő fiúk”: Imre László professzor, egyetemi tanár, Kovács Imre Attila író, Fenyvesi Félix Lajos költő, író és Hegedűs Endre Liszt Ferenc-díjas zongoraművész közreműködésével Vásárhely az irodalomban címmel, kellemes és tartalmas irodalmi esten vehetett részt a közel 40 érdeklődő. Az újságíró fejében rögtön megfordult a kérdés, vajon miért csak ennyien..?
Simon Ferenc volt a moderátor és az est első felében Kopasz Márta grafikus- és festőművész életútját méltatták.
A Vásárhelyről elszármazott négy vendég közül elsőként Fenyvesi Félix Lajos beszélt az itt töltött évekről, a Pákozdy Ferenc - Galyasi Miklós által fémjelzett, az akkoriban kevésbé értékelt „kasza-kapa kerülő” irodalmi körrel tartott kapcsolatáról. Majd az ’Élet vége’ című versét hallgattuk, amivel Benyhe János műfordítónak állított emléket. A másik,’Városszéli ház’ című versével pedig Grezsa Ferencre emlékezett.
Imre László, a debreceni egyetem professzora régi tanárairól beszélt, akik nemcsak tanítottak, neveltek is. Konklúzióként úgy fogalmazott, „ az irodalomban megtanítottak vízszintesen látni” Ezzel arra utalt hogy felnézni, de lenézni sem kell. Elmesélte, hogy a Vásárhely érzete, az oroszországi Asztrahánban is utolérte, amikor az ottani egyetemen dolgozott és annak könyvtárában Németh László Égető Eszter című könyvének orosz fordításával találkozott. A katalógus szerint, addig az időpontig negyvenen olvasták.
Hegedűs Endre Liszt Ferenc-díjas zongoraművész szinte erre reagált amikor azt mondta, „a művészet pillanatnyi lenyomat, a kultúra viszont egyetemes.” A zongoraművész kisebb koncerttel örvendeztette meg az est résztvevőit. Liszt Ferenc Szózat és Magyar Himnusz Fantázia, szintén Liszt XV. Magyar Rapszódia, majd Bartók Este a székelyeknél című művének hangjai töltötték be az olvasótermet.
Az est negyedik vendége Kovács Imre Attila önéletrajzi ihletésű írásainak gyűjteményes kötetéről, a Megkerült téma című könyvéről beszélt. A három települést és több évtizedet felölelő könyvből egy 1 percest olvasott fel. Arra a kérdésre vajon miért ment el Vásárhelyről, a Juss egykori szerkesztője azt válaszolta, „Nem akart felnőni!” Azt is elmondta, úgy érzi, a két szomszédos város között valamiféle megosztás van: míg Szegedre az irodalom, Vásárhelyre a festészet a jellemző.