





A határon túli piacok vezetője bizakodva tekint a jövőbe és reméli, hogy a gátló politikai helyzetek még az Uniós csatlakozás előtt megoldódnak, és megindulhat a „cserekereskedelem”.
A szél, a víz és a napsütés is határtalan, akkor miért kell a zöldség és gyümölcstermesztésben határokat húzni. A probléma orvosolását szeretné kezdeményezni a szabadkai és a szegedi Önkormányzat, az Eco-Coop projektjével, azaz a Gyümölcs- és zöldség Road Show-val.
Ezekben a napokban, Csongrád megye több városában: Szegeden, Domaszéken, Hódmezővásárhelyen és Szentesen állítják fel a piaci pavilonokat, egészséges és vitamintól duzzadó gyümölcsöket és zöldségeket kínálva. Ez megszokott dolog egy-egy piacon, de húsz termelő most Szabadkáról érkezett, hogy bemutassák terményeiket és szorosabb kapcsolatokat alakítsanak ki az itteni termelőkkel.
Az Eco- Coop nevű projekt célja a gazdasági kötődések erősítése és a szerb-magyar mezőgazdasági kapcsolatok fejlesztése. A program megvalósulását az Európai Unió IPA, Határon Átnyúló Együttműködési Program pályázatai teszik lehetővé. A cél, hogy idővel a mezőgazdasági termékek áruforgalma növekedjen a szabadkai és a magyar termelők között.
Magyarország külföldről, a világ más szegletéből importál zöldséget és gyümölcsöt, holott nem is kellene messzire menni. A termelők szeretnék elérni, hogy hiány esetén – az egykor egy területen gazdálkodó magyar és szerb termelők kölcsönösen segítsék egymást.
Káposzta Jenő, már 10 éve a zöldség és gyümölcstermelés szakembere, szintén csatlakozott a projekthez. Munkatársunknak beismerte, szívesen átjárna Szegedre és Hódmezővásárhelyre is, hogy piacozzon, hiszen a Dél Alföldön jól szervezett a piaci kultúra. A szerb politikai viszonyok ezt viszont nem teszik még lehetővé, és a határon is számos problémába ütközik. A termelő szerint az emberi fejekben kellene először rendet tenni.
A levegő, a szél, a víz és a napsütés nem ismer határokat, akkor mi miért húzunk láthatatlan és egyben fölösleges vonalakat ugyanabban a termőföldben nevelt növények közé – tette fel munkatársunknak a kérdést Fodor Mátyás, a szabadkai piacok pénzügyi és kereskedelmi igazgatója. A határon túli piacok vezetője bizakodva tekint a jövőbe és reméli, hogy a gátló politikai helyzetek még az Uniós csatlakozás előtt megoldódnak, és megindulhat a „cserekereskedelem”.
A szervezők határozottan úgy érzik a projekt elérte célját, hiszen az eddigi helyszíneken sokan érdeklődtek, ám a Road Show-nak nincs vége, hiszen a magyar termelők is bemutatják portékájukat június 9-13. között Szerbiában, azon belül is Szabadkán, Bajmokon, Csantavéren és Topolyán.