KözéletHárom éve hunyt el Olasz Sándor

2017. február 21., kedd
 
Három éve hunyt el Olasz Sándor

Három éve, február 21-én hunyt el Olasz Sándor, irodalomtörténész, kritikus, a Tiszatáj folyóirat főszerkesztője, a Szegedi Tudományegyetem Modern Magyar Irodalom Tanszékének egykori tanszékvezető egyetemi tanára.

 

 


Legjelentősebb művei a Regénymúlt, regényjelen, a Sorskert. Sándor Iván művei, a Mai magyar regények. Poétikai változatok fél évszázad regényirodalmában, A regény metamorfózisa a 20. század első felének irodalmában és Az író öntőformái. Nyugat-európai minták Németh László regényszemléletében voltak.

Olasz Sándor 1949-ben született Hódmezővásárhelyen. A Bethlen Gábor Gimnázium elvégzése után József Attila Tudományegyetem magyar-francia szakán kapott diplomát 1973-ban.  Kutatási területeként a 20. századi magyar irodalomtörténet az 1920-as, 30-as évek irodalmát, kortárs irodalmat, határon túli magyar irodalmat, prózaelméletet választotta.

1978-ban doktori címet szerzett, 1992-től az irodalomtudomány kandidátusa, 2000-ben habilitált, 2005-től a MTA Doktora címet szerezte meg irodalom és kultúra tudományok területén.

 

1973. és 1986. között a Tiszatáj folyóirat munkatársa. 1986-tól  először a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán adjunktus, majd 1988-tól József Attila Tudományegyetemen. Folyamatosan tanítva szerzi meg, docensi és egyetemi tanári kinevezését. Tudományos és tanári munkáján túl a Tiszatáj folyóirat sorsát nem csak nyomon követte, hanem alakította azt, hiszen 1989-től először főszerkesztő helyettese, majd 1996-tól főszerkesztője volt a lapnak. Kutatási területe a 20. századi és kortárs magyar irodalom, a prózaelmélet és a határon túli magyar irodalom volt. Az irodalomtudományok kandidátusa címet 1992-ben szerezte meg.
Tanári tevékenységének sikerességét jelzi, hogy 13 doktorandusza közül négyen megszerezték a doktori fokozatot.

Tudományos közleményeinek száma 383 darab, önállóan 7 szakkönyvet írt, szerzőtársként 29 könyvben írt fejezetet.

 

Magyar Művészetért Díjat kapott 1990-ben. Harmonikus, személyiségformáló oktató nevelői munkájáért Németh László-díjat vehetett át 1998-ban. 1999-ben Arany János-díjat és a Tiszatáj szerkesztéséért Magyar Örökség-díjat kapott. Széchenyi Professzori Ösztöndíj tulajdonosa 2000. és 2003. között. A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete által kiadott Pro Literatura-díjat kapta 2003-ban. Kiemelkedő Irodalmi tevékenységéért 2004-ben a Kulturális Minisztérium József Attila –díjat adományozott számára. Pro Arte Hungarica-díj vehetett át 2005-ben a Tiszatáj szerkesztéséért.

 

2010. március 15-én Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város ünnepi díszközgyűlésén Pro Urbe kitüntetést kapott

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Piroska nyomában az Emlékpontban

Piroska nyomában az Emlékpontban

Február 17-én vetítették Baté Szilveszter Románc és elmúlás című, Hugo Hartung: Gyakran gondolok Piroskára című regénye alapján készült dokumentumfilmjét. Képekkel!
85 éve született a vásárhelyi úszó- és vízilabdasport megteremtője

85 éve született a vásárhelyi úszó- és vízilabdasport megteremtője

Török Sándor nevét, emlékét nemcsak a város úszósportokat kedvelő lakossága, és a strandfürdő őrzi, hanem egy reprezentatív könyv is, amelynek ő a szerzője.
Ismét elmaradt a győzelem

Ismét elmaradt a győzelem

A Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 13. fordulójában a Győrt fogadta a győzelem reményében.
Program a gyermekvállalás támogatására

Program a gyermekvállalás támogatására

Európai uniós támogatással újabb egészségfejlesztési program indult Hódmezővásárhelyen és Szatmárnémetiben.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 5. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem Saša Vejinović csapata jó meccset játszott a tabella élmezőnyéhez tartozó vendégekkel, és bár nagyot harcolt, végül szoros vereséget szenvedett.
 
Vásárhelyi Művészeti Díj 2026
Vásárhelyi  Művészeti Díj 2026 Benedek Lili jazzénekesnő, Varga-Tóth Attila operaénekes, valamint a Molnár Dixieland Band együttes vehette át az idei Vásárhelyi Művészeti Díjat-
 
Megszerezte első idegenbeli sikerét
Megszerezte első idegenbeli sikerét Január 25-én este az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának 14. fordulójában.
 
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen Január 20-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével letették a Lynx harcjármű szimulációs központjának alapkővét.
 
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026 Továbbra is havi két alkalommal van szelektív hulladék elszállítás és havi 4, vagy 5 alkalolmmal van a zöldhulladék elszállítása.
 
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat A Vásárhelyi Önkormányzat a TOP PLUSZ programban december végén kapott 624 millió forintot humánfejlesztési célokra.