









Hamza D. Ákos filmrendező, forgatókönyvíró, producer, költő, festő- és szobrászművész hagyatékából nyílik kiállítás január 27-én délben Hódmezővásárhelyen, a Tornyai János Múzeumban. A sokoldalú művész munkásságának alkotásait meg sohasem mutatták be szülővárosában.
Fotók: VH
A Tornyai Múzeumban mintegy két hónapig látható tárlat Hamza D. Ákos filmes pályafutásába és képzőművészeti alkotótevékenységébe egyaránt bepillantást nyújt, mondta a kiállítás előkészületeinek sajtótájékoztatóján Nagy Imre múzeumigazgató.
Hamza D. Ákos 1903-ban született Hódmezővásárhelyen, innen került még gyermekként szüleivel Nagyszebenbe, majd 9 évesen Aradra. Gimnáziumba Szolnokon járt, de a kecskeméti piaristáknál érettségizett. Egyetemi tanulmányainak befejezése után Párizsba került, ahol tíz évet töltött, többek között dekoratőrként az egyik filmgyárban. Magyarországra 1938-ban költözött vissza, és néhány barátja társaságában Budapesten önálló vállalkozásba kezdett, filmeket gyártott és forgalmazott szép sikerrel. A második világháború után Franciaországban, Olaszországban és Brazíliában élt, rendezett, festett és szobrászkodott.
Végleg 1989-ben tért haza Magyarországra, Jászberénybe, ahol 90 éves korában hunyt el.
A jászberényi Hamza Múzeum munkatársa, a vasárnap nyíló kiállítás kurátora, Gurzó K. Enikő arról beszélt, hogy a Tornyai Múzeumban félszáz festményt és grafikát, valamint öt kisplasztikát láthat a közönség, amelyek elsősorban Hamza D. Ákos Braziliában töltött időszakában készültek.
Mint mondta, a polihisztor Hamza munkásságának feldolgozása még nem teljes, célja, hogy minél szélesebb körben megismerjék. A kiállítás képeinek nagy része a jászberényi Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria kölcsönzi.
A 30-as, 40-es évek tucatnyi film készítésénél, hol producerként, hol rendezőként, vagy éppen gyártásvezetőként dolgozott. Nevéhez tucatnyi film fűződik, többek között a közismert Egy szoknya egy nadrág című film rendezése is.