
Mintegy kétszázötven változatos és izgalmas tudományos program várja az érdeklődőket Szegeden és Hódmezővásárhelyen pénteken, délutántól éjfélig a Kutatók éjszakáján.
A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) egyre több fiatal kutató mutatja be szakterületét, és bár az események többsége a természettudományokhoz kapcsolódik, szó lesz az egészségtudományról, az irodalomról, a régészetről, a nyelvtudományokról, a művészetekről és a gazdaság világáról is.
Tartanak geoládakeresést, az érdeklődők megtanulhatják, hogyan kápráztathatják el barátaikat lézershow-val otthon, és szerveznek előadást a tudatmódosító növényekről is. Aki szeretné, megismerheti a génsebészet tudományát, ragaszthat csontvázat, játszhat Lego-robotokkal, megnézhet egy 3D nyomtatót, ismerkedhet a bogárgyűjteménnyel, és hallhat meglepő tényeket a patkányokról.
A Tanulmányi és Információs Központ falára térképek kerülnek fényfestéssel, izgalmas történelmi előadásokat hallhat a közönség a pozsonyi csatától kezdve a keresztény milíciáig; tartanak előadást a cybertér veszélyeiről az adatvédelem fontosságát és a zsarolóprogramokat is bemutatva, és a városba érkezik egy fizikabusz is.
Irodalmi előadások hangzanak el írók naplói alapján, az egyetem oktatói bemutatják a szegedi ö-ző nyelvjárással és a pletykákkal kapcsolatos kutatásaikat, de a látogatók képet alkothatnak arról is, milyen volt a divat a népvándorlás korában.
Hódmezővásárhelyen az SZTE mezőgazdasági karán a látogatók a többi közt elsajátíthatják a dísznövény-szaporítás alapvető fogásait, valamint növény- és rovarismereti teszten tehetik próbára tudásukat.
Részletes hódmezővásárhelyi program:
SZTE Mezőgazdasági Kar - 108. terem
19:00-23:00
Ki tud többet az állatokról?
Izgalmas tesztfeladatok haszon- és egyéb állatokról, valamint a mezőgazdasághoz kapcsolódó hagyományos mesterségekről.
SZTE Mezőgazdasági Kar - 109. terem
19:00-20:00
A Kárpát-medence gazdasági növényeinek méhalkatú megporzói
A gazdasági növényeink viráglátogatásában, megporzásában, magkötésében szerepet játszó rovarok közül legfontosabb csoportot a méhalkatúak, azon belül is a vadméhek jelentik. Az előadás áttekintést nyújt, fajsúlyozottsági sorrendben, a lucerna, a repce, a napraforgó, a vöröshere, a vöröshagyma és gyümölcs fajok, mint az alma, a cseresznye, a meggy és a körte megporzásában részt vevő rovarok faji diverzitásáról.
21:00-22:00
Hüllők és társaik a ház körül
Az interaktív előadás élő állatok bemutatása mellett bevezetést nyújt a terrarisztika rejtelmeibe, részletesen ismertetve néhány, viszonylag egyszerűen tartható faj biológiáját, tartásának és szaporításának tudnivalóit. Az előadás röviden ismerteti a hazánkban őshonos kétéltűeket és hüllőket is, előtérbe helyezve a lakott területen előforduló fajokat.
SZTE Mezőgazdasági Kar - 114. terem
18:00-19:00
A kutyák fontosabb parazitás betegségei
A közvetlen közelünkben élő házi kedvenceink több olyan parazitás betegségtől szenvedhetnek, melyek ismeret a gazdák számára nagy segítséget jelenthet a megelőzésben. Az előadás, többek között, olyan parazitózisokat tárgyal mint a babesiosis, a Lyme-kór és a szívférgesség.
20:00-21:00
Kórbonctan ”élőben”
A háziállatok betegségeinek diagnosztizálásában nélkülözhetetlen segítséget nyújt a kórbonctan. Az elhullott állatok vizsgálata lehetőséget teremt arra, hogy élő társaikat megvédjük a különböző bántalmaktól.
A kórbonctan gyakorlatát mutatjuk be elhullott háziállatokon a Kar laboratóriumában.
SZTE Mezőgazdasági Kar - 135. és 138. terem
18:00-21:00
Csináld magad dísznövény-szaporítás in vivo és in vitro módszerekkel
Az érdeklődők könnyen szaporítható dísznövényekből saját maguk indíthatnak steril tenyészeteket (in vitro mikroszaporítás), illetve végezhetnek hagyományos vegetatív szaporítási műveleteket (dugványozás, oltás). Az elkészített munkát (steril növény üvegben, dugvány cserépben stb.) mindenki hazaviheti.
SZTE Mezőgazdasági Kar - 138. terem
18:00-21:00
Interaktív talajtan kicsiknek és nagyoknak
Könnyű és játékos ismerkedés a talajokkal. Az érdeklődők laboratóriumi körülmények között az alábbi programokban vehetnek részt:
1. Talajok fizikai tulajdonságainak vizsgálata gyúrópróbával és szitálással
2. Talajok kémiai tulajdonságainak vizsgálata: kémhatás, mész-, szóda- és humusztartalom gyors vizsgálata
3. Ismerkedés az agrokémiával, avagy mi kell a növényeimnek? Agrokémiai szaktanácsadás
Ha a résztvevők hoznak talajmintát, akkor a program végére a saját talajukat is jobban fogják ismerni.
18:00-21:00
Magos üveg készítése
Az érdeklődők különböző növények magjait, terméseit, azok színét, tapintását, szerkezetét ismerhetik meg.
A magvakból dekoratív, színes vagy éppen visszafogott árnyalatú magvas üvegek készíthetőek. Az üvegek töltésére használhatunk rizst, kölest, búzát, kukoricát, sárgaborsót, zöldborsót, mustármagot, lencsét, babot stb, amelyeket egymásra rétegezve mutatós díszeket kaphatunk.
SZTE Mezőgazdasági Kar - 223. terem
19:00-20:00
„Tejút” - a tehéntől az asztalig
A tejtermelés anatómiájának és élettanának bemutatása előadásban, a gépi és kézi fejés bemutatása videón (TAURINA-AGROHÓD Kft. szakmai bemutatói). A tej minőségi paramétereinek vizsgálata.
Sajtkóstoló. Tejtermék-ismereti kvíz.
SZTE Mezőgazdasági Kar -(„A” előadó terem)
18:00-23:00
Lézeres lövészet
Virtuális vadászat gyakorlása teremben, imitált, mozgó vadállatokra. A program értékeli a lőteljesítményt különböző beállítási lehetőségek szerint (repülő, vagy futó vad; a mozgás sebessége). A programhoz kapcsolódóan bemutatásra kerülnek a vadászat és sportlövészet során használatos optikai eszközök is (távcső, éjjellátó, stb.).
SZTE Mezőgazdasági Kar -106. terem
19:00-21:00
Növény- és rovarismereti teszt
Szántóföldi, kertészeti, gyógy- és fűszernövények felismerési tesztje herbáriumi példányok, vetített diák, magok-termések, drog, illat, íz alapján. A növények mellett a rovarok ismeretéből is megmérethetik tudásukat a résztvevők.
SZTE Mezőgazdasági Kar 109. terem
20:00-21:00
Növény- és állattudományi kutatások a Tangazdaságban
A Szegedi Tudományegyetem Hódmezővásárhely határában működő tangazdasága évtizedek óta ad helyt a Mezőgazdasági Kar oktatói és kutatói által irányított kutatásoknak. Az interaktív előadás a növény- és állattudományok széles körét felölelő kísérletekbe nyújt betekintést.