
A környék sugárszennyezettsége miatt a nagy hőség ellenére sem nyithatnak ablakot, a ruhákat is a lakásban kell kiteregetniük. Az iskola udvarára nem mehetnek ki, mert a sugárszennyezett talajt védőfóliával lefedték.
Képünkön: Fukushimai iskolások sugárfertőzöttség ellenőrzése
Európában elsőként Hódmezővásárhely teremt kapcsolatot Japán katasztrófa sújtotta városaival, hiszen július 25-én 17 japán diák érkezik Magyarországra Fukushima körzetéből. A diákokat Lázár János polgármester és Ito Tecou Japán nagykövet várja a Liszt Ferenc nemzetközi reptéren, ahol 18 óra 30 perckor közös sajtótájékoztatóra kerül sor a repülőgép mellett, a repülőtér kifutóján.
Negyedévvel a pusztító erejű japán földrengés és az annak nyomán bekövetkező fukushimai atomreaktor-baleset után tizenhét, a katasztrófa sújtotta területen élő japán diák látogat Hódmezővásárhelyre. A 14-17 éves korú gyermekek a város önkormányzatának meghívására 2011. július 25-én hétfőn érkeznek Magyarországra, ezzel nem pusztán az országban, de Európában is először kerül sor települési szintű szolidaritási akcióra. A látogatás a Hódmezővásárhely önkormányzata által életre hívott Kizuna projekt keretében valósul meg.
„A Kizuna projekt nem segélyakció, hanem lehetőség két nép és két kultúra találkozására. Szeretnénk kifejezni az együttérzésünket a Japánt ért súlyos csapás miatt, megismerni és megérteni az erőt, amellyel a veszteséget viselik és megmutatni számukra, hogy a Föld másik oldalán is barátokra lelhetnek. Természetesen ezáltal is segítséget szeretnénk nyújtani az újjáépítés és újrakezdés küzdelmeiben” – fogalmazott látogatás kapcsán Lázár János, Hódmezővásárhely polgármestere.
Lázár János hozzátette, a kizuna szóval a japánok a barátságot, az emberi kötelékeket jelölik. Ezek pedig olyan értékek, amelyekre különösen nagy szükség van a bajban, így azt reméli, bár Hódmezővásárhely az első, de nem az utolsó magyar település, amely hasonló akció aktív részese lesz.
Egy 16 éves fiú, Fukushimából, a Kizuna projektbe jelentkezésekor azt írta: „Szeretném megmutatni a világnak, hogy a katasztrófa ellenére mi igyekszünk vidámak lenni. A Dunáról híres Magyarország természete olyan szép, mint Fukushimáé és ezt szeretném megtekinteni, hogy feltöltődjek és visszatérve ide Fukushima jövőjéért tudjak valamit tenni.” A fukushimai fiú élete a katasztrófa hatására teljesen megváltozott: a környék sugárszennyezettsége miatt a nagy hőség ellenére sem nyithatnak ablakot, a ruhákat is a lakásban kell kiteregetniük. Az iskola udvarára nem mehetnek ki, mert a sugárszennyezett talajt védőfóliával lefedték.
A hétfőn Magyarországra érkező japán diákcsoport tagjai megtekintik Hódmezővásárhely és a régió kulturális, természeti értékeit. Megismerik a város szomszédságában fekvő Székkutas igazi falusias légkörét, és ellátogatnak a Balatonhoz is, ahol a kikapcsolódásé lesz a főszerep. A 14 és 17 év közötti gyerekek a látogatás két hete alatt megismerik Szeged, Tihany, Esztergom, Visegrád és Budapest főbb nevezetességeit is.