
Hódmezővásárhely és a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete Fotóművészeti Tagozatának szervezésében indult szeptember 1-jén a XIV. Vásárhelyi Fotószimpózium. A szeptember 9-éig zajló alkotótáborban 17 művész vesz részt két turnusban.
Fotó: Török János
Az elmúlt tizennégy évben mindig más és más témát jártak körbe az ország neves fotóművészei a vásárhelyi fotószimpózium keretében. Míg például a 2010-es alkotósorozaton Hódmezővásárhely jellegzetes téglaépítészetét kapták lencsevégre, addig 2011-ben a város gazdag szakrális életét örökítették meg. Egy évvel később a vásárhelyi piac volt a téma, míg 2014-ben Elmém lencsémen keresztül címmel Lucien Hervé munkássága előtt tisztelegtek. 2015-ben a Fotószimpózium résztvevői a festők és fotósok örök témájául szolgáló Mártélyi Holtágra fókuszáltak- szó szerint
Többek között experimentális, dokumentarista irányzatban, riport- és tájfényképezésben, múzeumi fotózásban gyakorlott művészek és ha belenézünk mindegyikük munkáiba, kiállítási anyagaiba, egy a közös bennük, úgy tudnak láttatni, a fényképezőgépük exponáló gombját úgy nyomták le, hogy azt érezzük, a világ pillanatokban rejtőzik.
Idén változik a megszokott témaválasztás, mert ezúttal a tematika a patina. Nem a rézből, illetve rézötvözetből készült a szabad levegőn képződő patina, hanem Hódmezővásárhely épített, szellemi, tárgyi és emberi örökítik meg, valamint a mártélyi holtág természeti kincseit fotózzák. Az immár hagyományosnak tekinthető digitális fényképek mellett, különleges „archaikus” technikákkal is dolgoznak az alkotók, így lyukkamerával (camera obscura), illetve kollodiumos lemezekre is exponálnak.
A szeptember 1-9-e között zajló, a Hódmezővásárhelyi Önkormányzat által finanszírozott szimpózium résztvevői: Balla András, Bécsi Imre, Dobóczki Zsolt, Dozvald János, Dömötör Mihály, Fekete István, Gál András, Gáti György, Hupján Attila, Izápi Laura, Riczuné Soltész Boglárka, S. Faragó Gyöngyi, Török János, Urbán Ádám, Vajda János, Varga Tamás és Zsila Sándor.