



Kezdenek kibontakozni a művelődési központ látványosabb építészeti megoldásai és az ígéret szerint 2012 tavaszán remélhetőleg az ütve fúró hangját már vastaps váltja fel. Az új épületet október végén átadják.
Fotó: VH
Az idősebb Janáky István tervei alapján az 1940-es évek végén épített Petőfi, vagyis új nevén Bessenyei Művelődési Központ külsején, sem megszépülése után, sem a felújítások befejeztével, védettsége miatt szinte semmi sem fog látszani. Az igazi nagy átalakítás az egykori tervező fiai, ifjabb Janáky István és Janáky György tervei alapján a belső teret érinti, mégpedig lefelé egészen az alapokig.
Szeptember 28-án Mucsi László a Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési és Üzemeltetési iroda vezetője sajtóbejáráson mutatta be a milliárdos beruházás jelenlegi állását. Mint mondta, az eddigi 450 fős színházterem 368 főre csökken, de a nézőtér lejtése miatt majd az előttünk ülő langalétát sem kell megkérni, hogy lejjebb csússzon. Ebből következően a nézőtér majd a földszint helyett, az emeletről közelíthető meg. Mint az láthattuk, a zsinórpadlás szintje lejjebb került, így a színpad fölötti térben rejtetten alakítják ki az új épületgépészeti blokkot. Azt is megtudtuk, a színpadon nem lesz szükség vasfüggönyre. Az igaz nagy változások a föld alatti bővítéssel lesznek, ahol az udvar felől irodákat, szakköri helyiségeket és szobrászműtermet alakítanak ki. Mucsi László megjegyezte, hogy a Művelődési Központ oldalán a lemélyített rész, szabadtéri szobrász szakköri foglalkozásokra is alkalmas lesz. Mint az képeinken is látható, kezdenek kibontakozni a művelődési központ látványosabb építészeti megoldásai és az ígéret szerint 2012 tavaszán remélhetőleg az ütve fúró hangját már vastaps váltja fel.
Az Agóra programnak megfelelő multifunkcionális bővítést új épületben oldják meg. Tulajdonképpen a sajtóbejárás is ezt célozta, hiszen október végén teljes egészében elkészül a 870 négyzetméteres háromszintes, legalább négy művészeti ágat befogadó épület. Mint ismeretes ehhez le kellett bontani, az 1941-ben átadott, rossz állapotú görögkeleti paplakot. Helyére háromszintes többcélú épület került, amelyet, mint arra Mucsi László felhívta a figyelmet, kívülről – a régi művelődési ház homlokzataihoz hasonlóan – nyerstéglával burkoltak. Az alsó szint félig a földbe süllyed, az akadálymentes közlekedéshez rámpát alakítottak ki. A két fordulóval ellátott lejáró bár kissé hosszúnak tűnik, de az enyhe 6 százalékos lejtése miatt télen sem jelent gondot rajta a közlekedés. A 20x20 méteres épület alsó szintjén oktatótermek létesülnek. Ide költözik a Péczely Attila Zeneiskola egy része is. Mucsi László, a Vásárhelyi Hírek kérdésére elmondta, a helyiségek egymástól elválasztó falai jól szigeteltek lesznek. Megjegyezte, éppen az előző hétvégén jártak itt az akusztikusok, akik műszeres méréseik után instrukciókkal is ellátták az építőket. Az épület középső szintjén síkpadlójú táncterem lesz, amelynek már látható, hogy kétszeres a belmagassága. A harmadik szinten, ami csak egy fél szint, egy galéria és kiszolgáló helyiségek, illetve épületgépészetek lesznek.
A Városfejlesztési és Üzemeltetési iroda vezetője szerint, az új épület belső kialakítása folyamatosan és zökkenőmentesen halad, építik a szigetelt elválasztó falakat és hamarosan kezdik a padló kialakítását, egy speciális eljárással. Mint az az egyik képünkön is látható, csiszolt beton lesz a padlózat.
Az épületet október végén adják át, amit az egyes helyiségek, oktatótermek, irodák berendezése követ.