Kultúra, oktatásFilmpropaganda a Franco-korszakban

2013. november 26., kedd
 
Filmpropaganda a Franco-korszakban

A spanyol film, pontosabban a Franco-diktatúra propagandájának világába vezeti dr. Lénárt András, az SZTE Hispanisztikai Tanszékének munkatársa az emlékpont történelmi szabadegyetemének hallgatóságát november 28-án, csütörtökön 17 órától a vásárhelyi közgyűjteményben.

 


 

Spanyolországban az 1939 és 1975 között fennálló Franco-diktatúra nagy hangsúlyt fektetett a társadalomhoz fűződő kapcsolatára, valamint a nemzetközi viszonyrendszerben elfoglalt pozíciója fenntartására. Mindkét területen, természetesen, változások történtek az eltelt évtizedek során, módosultak a hangsúlyok és a prioritások.

A rezsim irányítói a propaganda segítségével juttathatták el a nép felé a gondosan kimunkált üzeneteiket, s mind közül a filmpropaganda bizonyult a leghatásosabb eszköznek. Az előadás arra világít rá, hogy milyen közvetlen és közvetett kapcsolat állt fenn a Franco-rendszer ideológiája és filmpolitikája között, hogyan válhatott a film a leghatásosabb, és egyben legnépszerűbb propaganda-csatornává.

 

Olvassa el ezt is!

Megelőlegezett karácsonyi hangulatban

Megelőlegezett karácsonyi hangulatban

A Vásárhelyi Esték házigazdája, vendégeivel irodalommal, zenével és süteménnyel a karácsonyi asztal hangulatát varázsolta az est résztvevőinek. Képekkel!
Tizenkilenc érem az Országos Bajnokságon

Tizenkilenc érem az Országos Bajnokságon

A XX. Gyermek - Kadet WTF Taekwondo Országos Bajnokságon a hódmezővásárhelyi Hwarangdo SE. harcosai. 6 arany-, 7ezüst-, 6 bronzérmet szereztek. Eredmények!.
A Helyőrségi Zenekar a budapesti fesztiválon

A Helyőrségi Zenekar a budapesti fesztiválon

Új Szent István-napi hagyomány: katonazenekarok a budapesti Kossuth téren. Hat katonazenekar, összesen 230 zenész adott műsort.

Különleges vendég Vásárhelyen

Különleges vendég Vásárhelyen

Szeptember 3-án délelőtt Márki-Zay Péter polgármester fogadta a Városházán Ukrajna budapesti nagykövetét.

 

És ezt már olvasta?

Újabb helyi rádió a láthatáron
Újabb helyi rádió a láthatáron A Hódmezővásárhely 99,8 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára egy érvényes pályázat érkezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz.
 
Szeptember 19-e a vásárhelyi közélet gyásznapja
Szeptember 19-e a vásárhelyi közélet gyásznapja Országos hírré terebélyesedett Szabó Zsolt rendőr alezredes, a vásárhelyi rendőrkapitány tragikus halála. Péteken este csendes gyertyagyújtásra gyűlt össze több száz vásárhelyi lakos a kapitányság épülete előtt.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 35. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig
Vadhús kóstolástól az illat-totóig - a virágvizektől az akvapóniáig Huszonkétféle programon keresztül lehet bebarangolni a Mezőgazdasági Kar épületét szeptember 26-án 18.00 órától a Kutatók Éjszakáján.
 
Egy étvágygerjesztő program szombatra
Egy étvágygerjesztő program szombatra Szeptember 13-án ismét Vásárhelyi Ízök Fesztiválja. A gasztronómiai esemény a dr. Rapcsák András sétálóutcán, a BFMK előtt és az Almáskertben lesz. Részletes program.
 
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter
Kick-box magyar bajnok lett Zsarkó Dániel Péter A hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do csapat vezetője kiválóan szerepelt, bekerült a VB-re induló magyar nemzeti válogatottba.
 
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat
Ismét pályázik a kastélyra a vásárhelyi önkormányzat Márki-Zay Péter polgármester úgy fogalmazott: „ezt a küzdelmet nem adjuk föl, nem fogjuk engedni azt, hogy a sok másik ellopott kastély után a szabadkígyósit is ellopják”.