
Még nem teljesen világos hogyan és mi alapján történt a 174 milliós túlárazás, a közgyűlés egyhangúlag határozott: majd a Legfőbb Ügyészség kivizsgálja.
A Hódmezővásárhelyen a Balogh Imsi Sportaréna mellett a Medicina Ház, a Ginkgo Sas Hotel, vagy távolabb, például a Makói buszpályaudvar, a Szőregi Iskola, vagy éppen a Piaristák Temploma kivitelezésében jeleskedő vásárhelyi cég a PPP konstrukcióban épült sportlétesítményt 174 millió forinttal túlárazta. Ezt állítja az augusztus 26-án összehívott rendkívüli közgyűlésen megtárgyalt jelentés. Ennek eredményeként Hódmezővásárhely önkormányzata feljelentést tesz a városban megvalósult PPP beruházás kapcsán.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata a 2006-ban egy tornacsarnok létesítéséről döntött. Ennek megvalósítása érdekében együttműködési megállapodást kötött az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériummal, amely PPP konstrukció keretében történő létesítmény-fejlesztéshez nyújtott támogatást.
A PPP konstrukció értelmében egy - a közbeszerzési eljárás során kiválasztott – magánbefektető, a hódmezővásárhelyi K-Art Építő Zrt., - amely egyúttal tervezte is - saját költségén megépítette és működteti a Balogh Imsi sportlétesítményt, amelynek használatát közcélú igénybevétel céljából, meghatározott ideig fizetendő és évente aktualizált mértékű szolgáltatási díj ellenében átenged az önkormányzatnak. A szolgáltatási díjat a cégnek az önkormányzat és az állam közösen fizeti. A díj két részből tevődik össze: a létesítéshez rendelt és az üzemeltetéshez kapcsolódó fizetési kötelezettségből. A futamidő lejáratát követően a sportlétesítmény az önkormányzat tulajdonába kerül.
A létesítmény használata az eltelt évek folyamán aránytalanul magas terhet rótt a városra, ezért az önkormányzat a konstrukció felülvizsgálatát kezdeményezte. Az elrendelt belső ellenőrzés során a kivitelező cég elzárkózott azon számlák bemutatásától, amelyek alapján az ingatlan nettó beruházási értékét mintegy 836 millió forintban állapította meg, és amely összegnek megfelelően került a szolgáltatói díj, létesítéshez rendelt része meghatározásra, annak ellenére, hogy a város és a cég között létrejött szolgáltatási szerződés értelmében a számlák megtekintésre az önkormányzatnak lehetősége van. A létesítmény kivitelezése során az önkormányzatnak műszaki ellenőrzésre nem volt joga.
Az ingatlan értékének meghatározására felkért igazságügyi műszaki szakértői vélemény szerint a teljes beruházási költség 662 millió forint értékben határozható meg, azaz a magánberuházó részéről közel 174 millió forint értékű túlárazás történt. Szintén a belső ellenőri vizsgálat során derült fény arra, hogy a beruházó cég megsértette a szolgáltatási szerződésben foglalt létesítési alapelvet, mert a beruházást egy másik cégen keresztül valósította meg.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése a 2011. augusztus 26-i rendkívüli ülésen egyhangú szavazással döntött, hogy az önkormányzat megtévesztése és a PPP beruházás keretében megvalósult Balogh Imsi Sportcsarnok létesítési költségeinek jelentős mértékű túlárazása miatt a Legfőbb Ügyészségen feljelentést tesz és az ügyben nyomozás elrendelését kezdeményezi. A közgyűlésen elhangzott: a nyomozás során mind a PPP konstrukciót kidolgozó állami szerv, mind a létesítményt túlárazó magánberuházó, mind a beruházást finanszírozó és a finanszírozás teljesülését ellenőrző bank felelősségét meg kell vizsgálni.
Hódmezővásárhely Önkormányzata a PPP konstrukcióban kialakított szolgáltatói szerződést szeptember 1-jei hatállyal felmondja, amit megkeresésben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium számára is javasol.
A Hódmezővásárhely belvárosban felépült - nemzetközi kosárlabda-mérkőzések megtartására is alkalmas - sportcsarnokot három éve, 2008 augusztusában adták át. A háromszintes épületben 1315 négyzetméter nagyságú küzdőtér van, hasznos alapterülete 5720 négyzetméter. Az alagsorban egy 91 autó befogadására alkalmas mélygarázs kapott helyet, a földszinten a küzdőtér, az előcsarnok és az öltözők, míg az emeleten egy 70 négyzetméteres fitneszterem, a hatszáz embert befogadó lelátó, a közvetítőszoba és egyéb helyiségek találhatóak.
A PPP konstrukció lényege (Wikipédia)
A PPP a közszolgáltatások biztosításának olyan új formája, amelyben a közfeladat ellátásához szükséges létesítmények, intézmények, eszközök tervezésébe, létrehozásába, fenntartásába, finanszírozásába és üzemeltetésébe – komplex együttműködés keretében – az állam bevonja a magánszektort. A klasszikus magánfinanszírozású PPP-rendszerben mindezt egyetlen cég vagy csoport végzi el. A közszereplő vagy végfelhasználó a beruházás értékét és az üzemeltetés költségeit az üzemeltetőnek fizetett díj formájában téríti meg. Az üzemeltetési periódus végén (20-25 év) a vagyon és az üzemeltetési jogok a közszereplőre szállnak át.