Balázs Péter színész-rendező kapta idén a hódmezővásárhelyi önkormányzat alapította Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat és a vele járó másfél millió forintot.
Az elismerést B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegye és Hegedűs Zoltán alpolgármester adta át a hódmezővásárhelyi születésű, kétszeres Kossuth-díjas színművész nevét viselő művelődési központban rendezett gálaműsoron vasárnap.
A hódmezővásárhelyi önkormányzat 2008-ban alapította meg a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat. A város díszpolgáráról elnevezett elismerést minden esztendőben az amatőr és hivatásos színjátszás, népdal, magyar nóta, instrumentális zene, kórus, néptánc, vers- és prózamondás területeiről jelöltek közül egy személy vagy csoport részére adományozható. Az elismerés az oklevél és a Bessenyei Ferenc portréját ábrázoló plakett mellett nettó másfél millió forint pénzjutalommal is jár. A hagyomány szerint egy helyi és egy országosan is elismert művész kapja a díjat.
A Hódmezővásárhely város bevételéből finanszírozott pénzjutalommal járó díjat a színész özvegye B. Élthes Eszter javaslatára 2012-ben kiterjesztették országossá, vagyis attól kezdve a szűkebb pátria mellett, a hazai művészeti élet kiemelkedő művelőit is lehet javasolni.
Idén már nem félmillió, hanem másfél millió forint jár a díjjal, és most fordult elő először, hogy bár volt vásárhelyi művész a javasoltak között, azonban a bizottság mégis csak egy díjazott mellett döntött.
Balázs Péter 1943-ban született Budapesten. 1965-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán Szinetár Miklós osztályában. Már főiskolás korában szerepelt színházban és filmeken, többek között sokszor statisztált olyan darabokban a Nemzeti Színházban, melyekben Bessenyei Ferenc is játszott.
A főiskola elvégzése után a veszprémi Petőfi Színházban kapott szerződést. Itt fedezte fel őt Várkonyi Zoltán igazgató-főrendező, aki a Vígszínház társulatába szerződtette, amelynek 25 éven át volt tagja. 1989-ben kezdett el rendezni. 2007-től a szolnoki Szigligeti Színház igazgatója. 1982-ben Jászai Mari-díjjal tüntették ki, 2012-ben "nagy népszerűségnek örvendő, groteszk bájjal és fanyar humorral megformált emlékezetes alakításaiért, mesefilm-figurákat legendássá tevő szinkronizálásáért, igényes rendezői munkássága, közösséget kovácsoló színházteremtő-vezető tevékenysége elismeréseként" Kossuth-díjat kapott.
Az eddigi díjazottak:
Első alkalommal 2009-ben Kónya Krisztina operaénekes kapta, majd 2010-ben Hegedűs Endre zongoraművész és a Kankalin Néptáncegyüttes,2011-ben Zoltán Péter klarinétművész és a Városi Fúvószenekar, 2012-ben Bitskey Tibor színész és a hódmezővásárhelyi Fandante Kórus, 2013-ban Jordán Tamás színművész, valamint a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekara, 2014-ben Steiner Béla zenepedagógus, zeneszerző, karnagy, valamint Széles Anna erdélyi származású magyar színésznő , 2015-ben Fogarassy Judit táncművész és Mihályi Győző színművész, 2016-ban Vágó János a Hódmezővásárhelyi Városi Fúvószenekar művészeti vezetője, karnagya a Péczely Attila Alapfokú Művészetoktatási intézmény igazgatója és Kovács István színművész, 2017-ben Kovács Zsuzsa színésznő és Borsos Annamária zongora művésztanár vehette át az ötszázezer forinttal járó elismerést.
Ez a díj idén már nettó másfél millió forint.