
A Hódtói Sportcsarnokban helyet foglaló közönségre a meghatottság és öröm volt jellemző. Olyanok is eljöttek, akiktől távol áll a néptánc, ám ez egy olyan esemény volt, amely Hódmezővásárhely kulturális életében mérföldkőnek számít, és amelyik egy nagyszerű hagyomány tovább élését jelzi.
Június 2-án fennállásának 50 éves évfordulóját gálaműsorral ünnepelte a vásárhelyi Kankalin Néptáncegyüttes. Lázár János polgármester beszédében is többek között kiemelte a néptánc, a népköltészet hagyományai ápolásának fontosságát.
Az együttes megalakulása B. Szűcs Istvánné Varga Sára nevéhez kötődik, aki tanító, testnevelő tanár, majd az együttes művészeti vezetője volt. A Szent István utcai Általános Iskolában dolgozott egész nyugdíjazásáig. A Kankalin Néptáncegyüttes elődjének tekinthető az 1959-ben megalakult Szövetkezeti Bizottság Tánccsoport.
A Városi Úttörőház – látván a sikereket – 1962-ben alakított egy szakköri berkekben működő
gyermekcsoportot, amely főleg a Szent István utcai Általános Iskola diákjait vonzotta.
1979-ben egy váratlan felkérés alapján, Párizsban, a Nemzetközi Gyermekév alkalmából a Kankalin képviselte Magyarországot.
B. Szűcs Istvánné 1997-ben megkapta munkájáért a Pro Urbe díjat, ugyanabban az évben vonult nyugdíjba.
A Kankalin Néptáncegyüttes ezután Gaálné Szél Katalin vezetésével működött, aki általános iskolai tanár és néptánc pedagógus. 1980-ban kapcsolódott be a néptánc-mozgalomba, és évekig a szegedi JATE néptánccsoport tagja volt, majd Hódmezővásárhelyen folytatta pályafutását. Először az együttes asszisztenseként dolgozott, majd 1997-ben vette át vezetését elődjétől, melyet 2006-ig folytatott.
2002-től az Önkormányzat Kulturális Bizottságából kiindulva voltak olyan elképzelések, melyek szerint az együttesnek a város alapfokú művészeti iskolájába kellene integrálódnia. A Kankalin sikeres egyesületi formában működött, amelyet a Vásárhely Néptáncáért Alapítvány is kiegészített, és már akkor is tagja volt a Classic Alapfokú Művészeti Iskolának, amelyet a forráskúti székhellyel bejegyzett Classic Oktatási és Szolgáltató Nonprofit Kft. működtet.
Napjainkban a néptáncegyüttesnek több csoportja van. Ezek a Szöcske, Cinege, Kisgömböc, valamint a Cécó Csoport, mely az együttes felnőtt tagjaiból áll Kis-Jakab Péter volt és jelenlegi táncos irányítja a néptánc iránti lelkesedésből társadalmi munkában. Az együttes csoportjait a Kender zenekar kíséri, akik a Kankalin Néptáncegyüttessel törekednek a hagyományok autentikus megőrzésére. Ennek volt ékes bizonyítéka a szombati gálaműsoruk.