









Ha a Vásárhelyi Hímzésre gondolunk, legtöbbünknek a párna, az asztalterítő, vagy éppen a függöny díszes mintázata jut eszébe. De miért kell ennek így lennie? Miért ne találkozhatna a hagyomány a modern stílusvilággal? Ezt szeretné elérni Hódmezővásárhely Önkormányzata egy pályázattal, amelynek célja ruházati és kiegészítő kollekciók tervezése, a hímzés mintázatának felhasználásával.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának művészeti referense, Pap Gizella a Citta Slow városainak írországi találkozójáról visszatérve, egy ott látott portugál példa alapján javasolta 2011 tavaszán egy pályázat meghirdetését ruházati és kiegészítő kollekciók tervezésére. Ez a tervező lelkeknek egy hétköznapi feladat lenne, de a dolog mégsem ilyen egyszerű. A kutya ott van elásva, hogy a kollekciót a hagyományos hódmezővásárhelyi népi díszítések és hímző motívumok felhasználásával, és ezek kortárs, ám napjaink divatába illeszkedő megoldásokkal, valamint a tradicionális színvilág, alapanyagok figyelembe vételével kellett a pályázóknak megálmodnia.
A felhívásra sokan mozdultak az országban, hiszen közel félszáz pályázat érkezett. Profik és amatőrök, urak és hölgyek, idősek és fiatalok is csatlakoztak a mezőnyhöz. A beérkezett terveket június 18-án szakmai zsűri bírálta el. Schiffer Miklós, Magyarország egyik legnevesebb stílustervezője és tanácsadója, Velich Rita, a Magyar Állami Operaház jelmeztervezője valamint Chappon Adrienne, a Hódfó Hímző Műhely igazgatója válogatta ki a legjobb nyolc pályamunkát, amelyek között természetesen ott van a nyertes első három is.
Na de nézzük milyen divatos öltözékek és kiegészítők születtek! Az első lapokon egy modern nyárias kisestélyi kapott helyett, de készültek komoly alkalmi ruhák, könnyed nyári öltözékek is. A retro is felütötte fejét a bőszárú farmer képében, sőt volt olyan tervező, aki kimondottan farmer anyagban álmodta újra a vásárhelyi hímzés motívumait. A tervezők fantáziája a ruhadarabokon túlszárnyalva életre hívta a virág mintás tornacipőt, a tulipános táskát és a hímzés szétbontott elmeivel díszített ékszereket is.
Schiffer Miklós a beadott munkák értékelésében, elmondta milyen szempontokat vett figyelembe a zsűri. „A lényeg az volt, hogy a megálmodott kollekció, egyúttal tükrözze a népi motívumokat és megfeleljen a modern kor stíluskövetelményeinek. Figyeltük az egyes tervek megvalósíthatóságát, magát a ruhadarab ötletét és minden pályamunkában kerestük azt a kicsi pluszt, ami igazán megmutatja egy-egy tervező kreativitását” -mondta a stílustervező.
Minden egyes zsűritag külön megtiszteltetésnek vette, hogy kiértékelhette a munkákat, sőt, Velich Rita azt is mondta: meghatódott, mikor az egyik pályázó adatlapján azzal szembesült, hogy a tervező bizony már 60 éves is elmúlt. A szakember teljesen elámult, mekkora érdeklődés övezi ezt a fajta kreativitást.
A legjobb nyolc közül a zsűri már ki is válogatta a három dobogós tervezőt, de hogy kik a legszerencsésebbek, az majd csak augusztus 18-án kerül nyilvánossságra. A legjobbak pénzjutalmat kapnak, sőt az első helyezett terveit a valóságba is átültetik, hiszen a Hódfó Hímző Műhelyében megvarrják az elkészített kollekciót. A beérkezett közel félszáz munkából kiállítás is nyílik, ahol minden tervező bemutatkozhat, illetve a közönség szavazatainak köszönhetően esélyes lehet egy különdíjra is.