
A 10 éves hódmezővásárhelyi Stefula Máté szeret úszni, szereti a számítógépes játékot, a tanulás is jól megy, de a szudokuban verhetetlen. Illetve a szombati döntőben csak egyvalaki előzte meg.
Négy kategóriában, az első osztályostól a nyolcadikosokig, ezer gyerek gyűlt össze március 26-án a szegedi Wesley János Általános Iskolában, hogy egy - sok felnőtt által is rémisztőnek tartott – rejtvényben, a szudokuban mérje össze tudását. A 9 órakor kezdődött háromfordulós elődöntő eredményeként két-két évfolyamonként négy kategóriában 220-an vághattak neki a döntőnek. A hódmezővásárhelyi Kertvárosi Katolikus Általános iskola harmadikos tanulója, Stefula Máté második helyezett lett.
A Vásárhelyi Híreknek a verseny után nyilatkozva elmondta, az ő kategóriájában a döntőt ötvenen kezdték és a végén második helyezést ért el, aminek nagyon örül. 8 éves kora óta érdekli a szudoku, ami az egyik kedvenc időtöltése. Nem csak a szudokut, hanem az úszást is nagyon szereti, a Hód Úszó SE egyik eredményes sportolója. Nemrég az egyesület évértékelő összejövetelén kategóriájában az egyik kitüntetett is ő volt. Mint elmondta, az úszás mellett azért a számítógépes játékot sem veti meg, de a szudoku jelenti az igazi szabadidős szórakozást.
A szudoku eredeti jelentése: „a számjegyek csak egyszer szerepelhetnek.” A játék ma ismert változatát az amerikai Howard Garns alkotta meg 1979-ben. A rejtvényt a Dell Magazines adta ki Number Place címmel. A játék 1986-ban nagy népszerűségre tett szert Japánban, mikor a Nikoli kiadta a játék japán változatát. A nemzetközi siker 2005-ben érkezett el.
A szudoku meglepően egyszerű szabályokon alapul – igazán nem az a fajta rejtvény, amiről azt gondolnánk, hogy álmatlan éjszakákat okoz. Egy 9 x 9 négyzetből álló nagy négyzetben kell elhelyezni a számokat 1-től 9-ig úgy, hogy egy tetszőleges sorban, oszlopban és háromszor hármas négyzetben mindegyik szám csupán egyszer forduljon elő. Segítségül bizonyos számokat előre megadnak.