
A művészettörténészek 2005 óta majdnem biztosan tudták, hogy Botticelli ifjúkori falfestményét, a mértékletesség allegóriáját találták meg Esztergomban.
A hivatalos bejelentés 2007-ben, a reneszánszról Firenzében rendezett nemzetközi konferencián, Wierdl Zsuzsa, a restaurátorcsoport vezetője és Prokopp Mária művészettörténész vázolta a festmény titkát.
A freskó a Janus Pannonius támogatójaként is ismert Vitéz János esztergomi érsek egykori dolgozószobáját díszítette az esztergomi várban. A restaurátorok 2000 óta dolgoztak az 1460-as években alkotott képek helyreállításán, és szinte kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a négy falfestmény közül az egyik Botticelli műve.
Az ifjú festő valószínűleg Filippo Lippi tanítványaként annak műhelyével járhatott Magyarországon Mátyás király korában. A bejelentést heves szakmai viták követték.
Erről az izgalmas témáról rendez előadást február 27-én 17 órától a Németh László Városi Könyvtárban a Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ Művészettörténeti Önképzőköre. a bárki számára díjmentesen látogatható hatodik, nyílt foglalkozásukon, az Esztergomban található falfestmény történetén kívül Budavár történeti építészetéről, a visegrádi királyi palota kincseiről, a Mátyás korabeli udvari csillagtudományról és csillagjóslásról, a reneszánsz szárnyasoltárokról és Janus Pannoniusról tartanak vetítéses zenés előadásokat.