Kultúra, oktatásEmlékezés egy vándorlantosra

2015. április 19., vasárnap
 
Emlékezés egy vándorlantosra

Április 20-án 17 órai kezdettel a Németh László Városi Könyvtár olvasótermében Nyizsnyai Gusztáv zeneszerző, dalköltő emlékező estjét rendezik, valamint bemutatják Az utolsó magyar vándorlantos című tanulmányt.

 

Fotó: VH (Mellszobra annak idején a népkerti, ma már nem létező nyári színkör előtt állt.)

 


Sok vásárhelyi naponta végigmegy a Zrínyi és Lázár utcát összekötő utcán, vagy a sarkon a szobra körül kialakított kis parknál is elhalad, ám közülük valószínű kevesen tudják ki is volt, akiről az utcát elnevezték.

 

Nyizsnyai Gusztáv zeneszerző, dalköltő 1829. október 17-én született Egerben. (A család eredetileg Lengyelországból származott hazánkba, és neve is Nyizsnyánszky volt). A fiatal Nyizsnyai már gyerekkorában kitűnt szép hangjával és zenei tehetségével. Pyrker érsek taníttatta Egerben, majd később Kassán. A szabadságharcig három éven át nemesi családoknál nevelősködött, majd az aradi fegyverletételig honvéd hidászként vett részt a szabadságharcban. A szabadságharc bukása után tíz éven át, 1852-től 62-ig mint gitárjátékos bejárta az országot. Eközben mintegy fél évig Makó város főjegyzői hivatalában is írnokoskodott. 1862-től haláláig 1882. január 7-ig Vásárhelyen élt, bírósági kistisztviselőként dolgozott. Az itteni zenei élet egyik vezető egyéniségeként tevékenykedett. Nevéhez fűződik a Vásárhelyi Dalárda megalapítása is. Számos népszerű dal szerzője.

 

Dalai is felcsendülnek április 20-án 17 órától a Városi könyvtár olvasótermében a Péczely Attila Ének-Zenei Alapítvány és a Németh László Városi Könyvtár estjén, amelyen Nyizsnyai Gusztáv zeneszerző, dalköltőre emlékeznek. Továbbá Az utolsó magyar vándorlantos című tanulmánnyal is megismerkedhetnek az érdeklődők.

Közreműködnek: Berei Erzsébet, Dr. Varga István, Kőszegfalvi Ferenc, a tanulmány szerzői, valamint Dr. Szécsi Edit énekművész, Borsos Annamária művésztanár - zongora, Lauer Ágnes művésztanár - zongora, Nagy Lili tanuló - ének, szavalat. Az est házigazdája: Kőszegfalvi Ferenc helytörténész

 

Olvassa el ezt is!

A páratlan régészeti lelet története

A páratlan régészeti lelet története

A kingéci ezüstleletről szóló előadás a régészet iránt fogékony vásárhelyeik számára különösen érdekes, de valószínű szakmai szempontból is fontos lesz.
Jobb formában volt a rendőr

Jobb formában volt a rendőr

Vásárhelyen a Tóalj utcában megpróbált elfutni a lopással gyanúsított N. Richárd, de a rendőr utolérte.
Múzeumok Éjszakája Vásárhelyen 2025

Múzeumok Éjszakája Vásárhelyen 2025

Országszerte számos múzeum, könyvtár és kiállítóhely nyitva lesz az év leghosszabb éjszakáján. Vásárhelyen is 6 helyszínen 19 programmal várják az érdeklődőket. Részletes program.

Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon

Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon

A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 

És ezt már olvasta?

Következik a Szabadság téri Óvoda
Következik a Szabadság téri Óvoda A fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Villeroy & Boch Magyarország Kft. óvodai mosdó felújítási programba kezdett Vásárhelyen.
 
Hétfői helyzet
Hétfői helyzet Július 7-én, hétfőn délután három óra előtt pár perccel érkezett meg a vihar Csongrád-Csanád vármegye területére.
 
Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...