Stabil és kiszámítható az ellátás Vásárhelyen. Most három éve vette át a katolikus egyház a város szociális szolgáltatásainak nagy részét.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye kezelésébe tartozó Szociális Szolgáltatóhoz a 42 férőhelyes, különösen a téli időszakban 130–140 százalékon üzemelő hajléktalanszálló, a kapcsolódó ellátás, valamint a gondozási központ, a jelzőrendszeres és a támogató szolgálat, továbbá az Arany János utcai idősek otthona tartozik.
Megírtuk, az intézményeket, most három éve, 2011. július 1-jétől vette át a Kapcsolat Központtól, vagyis a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulástól a katolikus egyház.
A vásárhelyi Badalik Bertalan Szociális Szolgáltató igazgatója 2012. óta Korsós Sándor, aki 13 éve tevékenykedik szociális területen. A gyermekjóléti szolgálatnál kezdett, kinevezése előtt 3 évig szintén a hajléktalanellátásban dolgozott.
Az egyházi fennhatóságnak az az előnye, hogy a Szeged-Csanádi Egyházmegye nagyobb kiterjedésű, mint Hódmezővásárhely, és a főigazgató Ritz Judit személyes kapcsolatait is felhasználva a teljes területről érkezhetnek adományok. Az is fontos, hogy a Katolikus Karitász szellemisége, szemlélete érvényesül: még az eddigieknél is emberközpontúbb az ellátás, mondta Korsós Sándor a Vásárhelyi Híreknek.
Az elmúlt időszak mérlegét megvonva, az igazgató elmondta, a szolgáltatások működés közben történő átvételét zökkenőmentesen bonyolítottuk le, az ellátásban semmiféle fennakadás nem történt. A Badalik Bertalan Szociális Szolgáltatóhoz átkerült munkavállalók összetételében az elmúlt időszakban jelentős változás nem történt, a házi segítségnyújtást végző gondozónők körében tapasztalható minimális fluktuáció, amely a munka nehézségéből fakad.
A Badalik Bertalan Szociális Szolgáltatóhoz átkerült szolgáltatások egyike a Gondoskodás Háza, a Dr. Rapcsák András út 52. szám alatt. Itt található a házi segítségnyújtás, a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás és a szociális étkeztetés. A másik az Aranyház, az Arany János utca 8. szám alatt, itt működik az idősek nappali ellátása. A Hajléktalanokat Ellátó Egyesített Intézmény, amely a Csomorkányi u. 17. szám alatt van, ahol a komplett hajléktalan ellátás átmeneti szálló, éjjeli menedékhely, nappali melegedő található.
Korsós Sándor elmondta, jelenleg a hódmezővásárhelyi az egyetlen, a Szeged-Csanádi Egyházmegye szociális tevékenységei között, melyben az idősgondozás mellett a hajléktalan személyek ellátását is végzi. "A város vezetésével és a helyi intézményekkel a lehető legszorosabb együttműködésre törekszünk, az Egyházmegye kiemelten fontosnak tartja Hódmezővásárhelyt, illetve a város szociális ellátórendszerében való tevékeny és az elvárásoknak legmagasabb szinten megfelelő munkát."
A Gondoskodás Háza ellátását igénybevevők nagy többsége, (házi segítségnyújtást 90 %-ban, szociális étkeztetést 70 %-ban, jelzőrendszeres házi segítségnyújtást majdnem 100 %-ban) 60 éven felüli.
Az Aranyházban a férőhely szám 35 fő ellátását teszi lehetővé.
A Támogató Szolgálat segíti a fogyatékkal élők integrációját a meglévő szociális-, oktatási intézményekbe. Nagyon fontos feladata a szolgálatnak az ellátottak egészségügyi intézményekbe való eljuttatása (vérvétel, rendszeres kezelések). Halmozottan sérült gyermekek szállítása személyi segítővel biztosított, elősegítve ezzel a szülők munkaerő piaci reintegrációját.
A helyi illetve regionális sajtó, így a Vásárhelyi Hírek is talán a legtöbbet Hajléktalanokat Ellátó Egyesített Intézménnyel foglalkozik. Ami nem véletlen, hiszen például télen 130-140 százalékos kihasználtsággal működik, sokszor kapnak felajánlásokat, évente tucatnyi karitatív akciót szerveznek a részükre.
Mint azt Korsós Sándor elmondta, a Csomorkányi úton található hajléktalan komplexum átmeneti szállást 22 fő férőhellyel, éjjeli menedékhelyet 20 fő férőhellyel, és nappali melegedőt 30 fő férőhellyel biztosít hajléktalan személyek számára elsősorban Hódmezővásárhely és kistérsége területéről.
Az elmúlt három év összegzéseként az igazgató úgy fogalmazott: a Badalik Bertalan Szociális Szolgáltató vezetői és dolgozói mindent elkövetnek, hogy a szolgáltatásokat a lehető legmagasabb szinten és minőségben tudják nyújtani a város rászoruló polgárainak az igényeikhez legjobban igazodó szociális ellátásokat.