




A Nav szerint a Dél-alföldi térségben az ukrajnaihoz hasonló eset nem történt. A pénzügyőrök ellenőrzéseik során csecsemők csempészésével, vagy annak kísérletével nem találkoztak Csongrád, Békés, Bács-Kiskun Megyében.
A kéthónapos Viki és Kim - egyelőre állítólagos - francia szülei a Kárpáti Igaz Szó-nak elmondták, hogy azért utaztak külföldre a gyermekáldásért, mert el akarták titkolni, hogy az anya képtelen a magzatok kihordására. A lap tudósítója szerint a francia házaspár a munkácsi gyermekkórház folyosóján kisírt szemmel várja a gyermekcsempészési ügy jobbra fordulását. A pár jelenleg bírói engedéllyel látogathatja vér szerinti gyermekeit. Az ikrek addig maradnak az intézményben, míg nem rendeződik jogi státusuk.
A példátlan esetet kommentálva Vaszil Szitar, az SZBU Kárpátalja megyei főosztályának vezetője elmondta, hogy a nyomozás folyamatban van, ezért nem térhet ki a részletekre. Nem tisztázottak az ügy jogi vonatkozásai sem, sőt egyelőre az sem bizonyított, hogy béranyától születtek a kicsik, mondta Szvitlana Jakimelina, a megyei gyermekügyi szolgálat vezetője.
A francia házaspár ukrán ügyvédje a Kárpáti Igaz Szónak elmondta, hogy tiltott határátlépés vádjával indult eljárás a feltartóztatott család ellen. A lakókocsiban a gyerekekkel az édesapa és a nagyapa utazott. Az édesanya egy másik járművel követte őket. Jogi képviselőjük elmondása szerint a házaspár az interneten szerzett tudomást arról a kijevi klinikáról, ahol a béranya mesterséges megtermékenyítése megtörtént.
- Nagyon sajnáljuk, hogy helytelenül cselekedtünk, amikor megpróbáltuk átcsempészni a határon a babákat. De higgyék el, végső elkeseredésünkben tettük. Tizenhárom évig nem lehetett gyerekünk - mondták a szülők, akik harminckétezer eurót fizettek egy közvetítő ügynökségnek, amely azonban a sorsukra hagyta őket.
Mint ismeretes a francia gyerekcsempészek az Asztély-Beregsurány magyar-ukrán határátkelőn buktak le. A két külföldi, apa és fia egy lakóbusszal jelentkezett kilépésre. A jármű átvizsgálása során az egyik heverő ágyneműtartójában két mélyen alvó újszülöttre bukkantak az ukrán vámosok. A kórházba szállításuk után kiderült, hogy mindkét csecsemő egészséges és jól gondozott.
Franciaországban nem engedélyezett a béranyaság. S míg más uniós tagállamokban 40 ezer dollárba is kerülhet, Ukrajnában akár már 15 ezerért is elérhető ez a szolgáltatás. Itt azonban az újszülöttek külföldiek általi örökbefogadása terén tornyosulnak áthághatatlannak tűnő bürokráciai akadályok, akár a vér szerinti szülők előtt is.
Magyarországon nem a gyermekkereskedelem, hanem a prostitúcióval kapcsolatos embercsempészet jelent problémát. A magyar lányokat Svájcba, Olaszországban, Spanyolországba, viszik ki, 2009-ben180, míg 2010-ben 152 esetben regisztráltak embercsempészetet a hatóságok – közölték az ORFK-n..
A Vásárhelyi Hírek megkeresésére NAV Dél-alföldi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatósága arról tájékoztatott, hogy illetékességi területén 2010. évben a pénzügyőrök három esetben (két esetben Röszkén: 1 fő afgán és 1 fő pakisztán; egy esetben Gyula térségében közúton 36 fő) derítettek fel embercsempészés bűncselekményt. A határt illegálisan átlépő, rejtőzködő emberek valamennyien felnőttek voltak. Az ukrán vámhatóság felderítése kapcsán azt is elmondták továbbá, hogy a Dél-alföldi térségben hasonló eset nem történt. A pénzügyőrök ellenőrzéseik során csecsemők csempészésével, vagy annak kísérletével nem találkoztak Csongrád, Békés, Bács-Kiskun Megyében.