
Március 14-én 17 órakor a hódmezővásárhelyi Németh László Városi Könyvtárban a Wass Albert Irodalompártoló Egyesület „Idéző” sorozatában Dratsay Zsigmondné előadásában a népi írókról hallhatunk.
A 20. század húszas-harmincas éveinek Magyarország határain is átívelő radikális eszmei, irodalmi és művészeti áramlata volt, sőt még a a II. világháborút követő években is hatott. A „népi írók” nem az irodalomtörténészek által utólag kitalált kifejezés, sokkal inkább önmeghatározás jellegű, sok író tudatosan alkalmazta önmagára, legalábbis életének valamely szakaszában.
Kovács Imre, Sinka István, Féja Géza, Veres Péter, Szabó Zoltán, Illyés Gyula és társai szociográfiák, cikkek sorozatában szembesítették az "úri Magyarországot", a "keresztény-nemzeti középosztályt" a magára hagyott szegényparasztság és agrárproletariátus sorsával. Ez a világnézeti tekintetben rendkívül heterogén szellemi közösség az 1930-as évek első felében alakult ki, és tagjait egyetlen dolog fűzte össze: az 1918-19-es forradalmi időszak után végleg magára hagyott szegényparasztság és földmunkásság szociális, kulturális és politikai felemelésének, egyenjogúsításának a szándéka.
Március 14-én munkásságukról, műveikről Dratsay Zsigmondné tart előadást, Illyés Gyula és Sinka István verseit Bajnócziné Rácz Éva tolmácsolja. Valamint közreműködnek még a Kör tagjai.