
Igazi színházi csemegének ígérkezik Lőrinczy Attila Könnyű préda című zenés komédiája, amelyet július 4-én, csütörtökön mutattak be a Szentendrei Teátrumban és amelyet a hódmezővásárhelyi közönség augusztus 19-én, a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban láthat.
A képen a két főszereplő a darab próbáján
Az előadásban olyan nagyszerű művészekkel találkozhatunk, mint Margitai Ági, Bezerédi Zoltán, Balikó Tamás vagy a címszerepet alakító hódmezővásárhelyi Pikali Gerda.
A történet főhőse Klárika, a hajdani szinkronúszó, Miss Hungary 3. helyezett, aki igen fiatalon ment hozzá egy nála csaknem harminc évvel idősebb dúsgazdag építési vállalkozóhoz. A férj elhunyt és Klárika azt reméli, hogy most új életet kezdhet. "Huszonhat év után kirepül abból az aranykalitkából, ahol eddig élt. Még gyereket szeretne, élni szeretne, szerelmes lenni, csak nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy tervezi" - meséli a főszerepet alakító Pikali Gerda. "Repülni akar a kismadár, de már elfelejtette hogyan is kell. Elkényelmesedett, ellustult ebben a nagy gazdagságban. Egy burokban élt és most újra kell tanulnia repülni és élni. Vannak bizonyos dolgok, amikre naivan rácsodálkozik, hogy 'a világ így működik?'. És bizony ő a könnyű préda, mindenki azt gondolja, hogy ő örökli a hihetetlen vagyont és mindannyian rárepülnek szegény Klárikára."
Pikali Gerda számára Klárika megformálása igazi kihívást jelent. "Nagyon nagy kutatómunka ez nekem. Sokrétű, nagy ívű szerep, sok mindent kell benne megmutatni. Nálam nagyon fontos a precizitás, mindig mindent gondosan dolgozok ki. Megmutatni a figura naivitását, a nőiességét, ugyanakkor a korral járó problémákat, a gyerek utáni vágy kényszerét" - mondja.
Az özvegy körül felbukkanó emberek, férfiak és nők, idősek és fiatalok így vagy úgy próbálják megszerezni a pénzt, kihasználva a nő naivságát, kislányos egyszerűségét. Ki ezt, ki azt akar tőle, őszinte érzelmektől, üzleti megfontolásból, szent meggyőződésből vagy alantas haszonleséstől vezérelve.
"A Richter, akit én játszom, az öreg kommunista, aki munkásőr volt és fegyvere van elsősorban gazdaságilag érdekelt ebben a buliban. Neki az az érdeke, hogy a cég ugyanúgy menjen tovább, ahogy eddig volt, mert akkor jut ő haszonhoz" - mondja Bezerédi Zoltán, aki a darabban a halott férj egyik jó barátját alakítja.
A halotti toron játszódó történet bővelkedik humorban, "de mégis van valami abszurd az egészben, abszurd poénok és szituációk" - véli Bezerédi, aki arról is beszél, hogy a halál közelében a dolgok színezete mennyire megváltozik, egy-egy rossz mondat azonnal fanyarrá és abszurddá válik. És bár a szereplők valós drámákat élnek meg, foggal-körömmel harcolnak az igazukért, sorsok dőlnek el, életek törnek ketté, a nézők mégis nevetni tudnak mindezen.
"Azok az előadások, amiket Lőrinczy Attilával csináltunk és köztük ez is, kifejezetten azzal az ambícióval készültek, hogy úgy tudjunk beszélni, a világról, amiben élünk, hogy egyszerre kacagtatunk, nevettetünk, és közben elgondolkodunk" - vallja Réthly Attila, a darab rendezője. "Ez is ilyenformán készül. A szereplők, akik az életükért, a jövőjükért küzdenek, olyan mulatságos helyzetekbe keverik saját magukat, amin nevetni kell, miközben ők az adott pillanatban talán a legfájóbb pillanatok sorát élik át."
A Könnyű préda műfaját tekintve zenés komédia. Élő zenekari kíséret mellett olyan jól ismert dallamok csendülnek fel benne többek között, mint az A. E. Bizottságtól a Használt dal valamint Bródy János dalai. Könnyű, de tartalmas nyárestét ígér. Azzal a szándékkal készül, hogy miközben szórakoztat, ha akarunk, el is gondolkodhatunk a világról, amiben élünk. "Igazi jófajta nyári szórakozás" - zárja a beszélgetést Bezerédi Zoltán.
A Szentendrei Teátrum és a Pentaton koncert- és művészügynökség közös produkciójaként megvalósuló színdarabot a szentendrei és a budapesti előadássorozata után augusztus 19- én este Hódmezővásárhelyen is bemutatják.