
Korosodó doktorok, a szakma iránt érdektelen vagy külföldre távozó fiatalok, betöltetlen praxisok jellemzik ma a háziorvoslást Magyarországon. Jelenleg 218 olyan háziorvosi praxis van, amelybe rövidebb vagy hosszabb ideje nem találnak doktort. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint ezek közül 132 tartósan betöltetlen, írja az egyik napilap.
Képünkön Dr. Havasi Katalin gyermek háziorvosi rendelése (Fotó VH)
A mintegy négy és félezer aktív háziorvos közül 1500 már betöltötte a nyugdíjkorhatárt, átlagéletkoruk jelen pillanatban 54 év. A legtöbb idős doktor Budapesten, Pest és Csongrád megyében, valamint az ország északkeleti részén dolgozik.
„Ismerem a legfrissebb adatokat, beleértve a Csongrád megyei helyzetet is. Hódmezővásárhely az országos tendenciával azonos helyzetben van. A 23 háziorvos nagy hányada nyugdíjas korú” mondta Dr. Grezsa István az Önkormányzat Egészségügyi és Szociális Bizottságának elnöke. A Vásárhelyi Hírek kérdésére elmondta, szerencsére jelenleg Vásárhelyen nincs ellátatlan terület, vagyis betöltetlen háziorvosi praxis, ami részben annak köszönhető, hogy a nyugdíjas korúak egy része tovább dolgozik, továbbá nagy a város és élhető, de tisztában van azzal, hogy az esetlegesen megüresedő praxisra nem lesz tülekedés, véli Grezsa István, aki még azt is hozzátette, az évek óta tartó finanszírozási gondok sem teszi vonzóvá a háziorvosi pályát.
Az országosan is érezhető, hogy a fiatal orvosoknak egyre kevésbé vonzó a sok munkával és felelősséggel, de egyre kisebb bevétellel kecsegtető háziorvoslás. A négy hazai orvosegyetemen jelenleg mindössze 68-an választották a háziorvosi szakképzést, írja az egyik napilap. A végzett háziorvosnak pedig – immár évtizedekre visszamenőleges adatok szerint – csak a 25 százaléka áll munkába a végzést követően, ez pedig nem sokat segít a betöltetlen praxis számának csökkentésében.