
Brahms Magyar táncok, Monti csárdás és míves cigányzene hangjai töltötték be szerda délelőtt a Szabadság téri óvoda termeit. Az ovisoknak élőben zenélt az ország egyik legfelkapottabb cigányzenekara.
Fotók: VH
A zenészeket ámulattal hallgató óvodások el sem tudják képzelni, hogy a nekik játszó Roma Hungaricum Állami Művészegyüttes koncertjei telt ház előtt zajlanak az ország legjelentősebb helyein, mint például Budapesten a Nemzeti Színházban, vagy például a Budapesti Tavaszi Fesztivál több helyszínén. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy visszautasítanák, ha meghívást kapnak egy olyan óvodai eseményre, mint a Cigányság Világnapja alkalmából rendezett délelőtt a hódmezővásárhelyi Szabadság téri Óvodában.
Lakatos Lejla az együttes menedzsere a Vásárhelyi Híreknek arról beszélt, hogy az együttes megalakítása egy misszió is egyben, hiszen - mint mondta - a magyar cigányzene ma olyan nemzeti és európai kulturális érték, amelyre méltán büszke Magyarország, és amelynek megőrzése és megújítása kiemelt feladat.
Nemcsak a cigányzene, hanem a roma kultúra ápolása is fontos. Ezt Mátray Attila a Cigány Önkormányzat helyi elnöke vallja, aki a helyi Önkormányzattal és a Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvodával közösen rendezte a Madarak aranyhegedűn elnevezésű roma kulturális délelőttöt.
A Szabadság téri óvodában március 19-én tartott roma integrációs napon az óvoda előterében Pálfi Mihály bádogszobrász, bádog és kovácsoltvas tárgyaiból nyílt rögtönzött kiállítás, az óvodások cigány eredetű mesékkel készültek, egy cigány népmese figuráit színes kartonokból megformázták,
a Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskola növendékei táncoltak és roma dalokat énekeltek. Majd pedig Roma Hungaricum Állami Művészegyüttes négy muzsikusa fergeteges játékkal kápráztatta el az óvodásokat. Műsorukat apró kezek vastapssal jutalmazták.
Látszott a zenészeken az óvodások tapsa is ér annyit, mint a Nemzeti Színház közönségéé.