








A szuper jó hangulat mellett a természetvédelem, a környezetvédelem és a Szent István Általános Iskola profiljának megfelelően a sport határozza meg 15 éve, minden évben a Föld Napja alkalmából szervezett programjaikat.
A Föld napja (április 22.) eseményei alkalmat adnak arra, hogy az emberiség – és az egyes ember is – mérlegelje, kíméletesen bánik-e környezetével, és mit tesz azért, hogy a természet és benne az ember egészségesebben éljen, mondják a szakemberek.
A Föld napját nem csak ünnepelni kell! Sokkal inkább egész évben úgy kell viselkednünk, úgy kell élnünk, hogy szűkebb és tágabb környezetünkben óvjuk a növényeket, fákat, madarakat, állatokat. Ezt már Walterné Böngyik Teréz, a hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskola szervezője mondta a Téglagyári kubikoknál, ahol az iskola körülbelül 200 felsőse április 20-án, egy egész délelőttöt töltött a természetben. Mint azt a szervező a Vásárhelyi Híreknek elmondta, három alapgondolat: a természetvédelem, a környezetvédelem és az iskola profiljának megfelelően a sport határozza meg 15 éve, minden évben az iskola Föld Napja alkalmából szervezett programjait. Az izmok megmozgatása és az ügyességi feladatok mellett, az iskolásokat körülvevő természet növény- és állatvilágának megfigyelése is kulcsfontosságú. Mint ahogy minden alkalommal az Év madaráról és az Év fájáról is többet megtudnak. 2011-ben Magyar Madártani Egyesület által a széncinege, az Országos Erdészeti Egyesület által pedig a tiszafa lett a két kiválasztott. Walterné Böngyik Terézia szavaival: a cinegét minden gyerek látott, sőt sokan etettek is. Vagyis ezt a kis színpompás madárkát, akár a természet és az ember közötti kapocsnak is felfoghatjuk, a tiszafára pedig azért eshetett a választás, mert hazánkban már kevés helyen fordul elő. Az ismeretekkel felvértezve a nap folyamán a Föld Napi Staféta sorsa is eldőlt. Idén a 6.a-sok és a 7.b-sek vihetik tovább. És hogy a Szent István Általános Iskola alsósai se bánkódjanak, ők majd május 10-én a Madarak és Fák Napját ünnepelik meg, legalább ugyanennyi programmal.
A Föld Napját először 1970-ben rendezték meg, Denis Hayes egyetemi hallgató kezdeményezésére. Már az első alkalommal 25 millió amerikai polgár vett részt az április 22-én rendezett eseményen.
Az amerikai egyetemista és követői azért emelték fel szavukat, hogy az a bolygó, amelyen immáron hatmilliárdnyian élünk, ne váljon az emberi civilizáció áldozatává.
A Föld Napja ifjúsági mozgalomként indult, 1990-től vált tömegmozgalommá. Az ökológia válság jeleit látva Hayes és társai kezdeményezték, hogy a '90-es évek legyen a környezet évtizede. Ezzel kívánták felhívni a figyelmet a közös felelősségre. Az első Föld Napja óta eltelt több mint negyven év alatt helyzet azonban nemhogy javult volna, hanem még tovább romlott. Nagyon úgy tűnik, hogy azóta okoztuk a legtöbb kárt bolygónknak, amióta külön napja van. Úgy viselkedtünk, viselkedünk, mintha utánunk nem jönne senki, mi lennénk az utolsó emberek a Földön. Gátlástalanul kizsákmányoljuk a föld gyomrában rejlő ásványkincseket, pazaroljuk a tiszta vizet, sőt mi több, szennyezzük is óceánjainkat, tengereinket, folyóinkat, tavainkat.