KözéletEgy kis kóstoló bortörténettel fűszerezve

2012. január 29., vasárnap
 

Vörös, fehér és rose várta az első Lélekmelegítő Borest vendégeit január 28-án, Hódmezővásárhelyen a Tájházban. A borkóstolóra a kis épület hamar benépesült és az ízlelgetés mellett a szőlőtermesztés és borkészítés „műhelytitkaiba” is bevezette a vendégeket Mód László, néprajzkutató és Ungerbauer Anikó, a csongrádi Ungerbauer Családi Borpince borásza.

 

Fotó: VH

 

Összesen három alkalommal, kéthetenként mutatkozik be egy-egy pincészet. Elsőként szombaton délután a csongrádi Ungerbauer Pincészet hozta el és mutatta be borait. Két hét múlva a Frittmann Borászat, majd azt követően a hajós-bajai Koch Pincészet mutatkozik be. A lélekmelegítő esteken nem csupán szakmai információkkal gazdagodik a közönség, hanem meg is ízlelhetik a nemes nedűket, egy kis borkorcsolyával.

Szó szerint zsúfolásig telt a terem, mi is csak az ajtóig jutottunk. Dr. Mód László, néprajzkutató, az est szakmai előadója szerint nagy pozitívum, hogy manapság is ennyien érdeklődnek a hazai borkultúra iránt.

Az előadó az alföldi borászati hagyományokról és szokásokról beszélt. „A mai világ számára nagyon fontos, hogy megismerjük egy-egy terület, szőlőtermesztési, bortermelési hagyományait, múltját, hiszen ebből informálódhatnak a gazdák. Így tudják összehasonlítani a száz évvel ezelőtti termesztési módokat a mai eljárásokkal. Ezek a néprajzi kutatások sokban segíthetik a borászokat, mikor például egy címkét terveznek, vagy épp saját pincészetüket szeretnék bemutatni. Sokfelé megfigyelhető, hogy a borászati múlt egyfajta örökségként is jelen van az építészetben is, például Csongrádon Szent Orbán szobrát állították fel, aki a szőlő védőszentje, sőt tiszteletére még búcsút is tartanak. Az előadásom célja összességében az, hogy elmondjam, a hazai borkultúrában milyen fontos helyet foglal el a csongrádi bor.”összegezte a néprajzkutató.

A borkóstolásról a csongrádi Ungerbauer Családi Pincészet gondoskodott és míg a nemes nedűt ízlelgették a vendégek, Ungerbauer Anikó vette át a szót.

A poharakban többféle ízvilág elevenedett meg, a chardonnay-tól a zöld veltelinin és a vörös cabernet sauvignonon át egészen a cserszegi fűszeresig. Több különböző évjárat, díjnyertes borait kínáltak a vendégeknek.

Ungerbauer Anikó, amellett, hogy bemutatta több évtizede sikeresen működő családi pincészetüket, a borkóstolás rejtelmeibe is beavatott. „ A legfontosabb, hogy odafigyeljünk az illatokra, a színekre és az ízekre. De ez persze mindenkinél egyedi. Úgy gondolom, egyetlen pincészet sincs az országban, amely minden borával elnyerné minden ember tetszését, egész egyszerűen, mert mindenkinek más az ízlése. Fontos, hogy megnézzük a bor színét, illetve azt, hogy a pohárban megmozgatva milyen gyűrűt alkot. Innen lehet következtetni a testességére. Ezután következnek az illatok, majd végül a kóstolás. Ez egy lassú folyamat, ízlelgetjük, mozgatjuk a szánkban a bort, levegőt veszünk hozzá és így döntjük el, hogy számunkra mennyire ízletes.”

Ezek után, aki úgy gondolja, hogy amatőr sommelier szeretne lenni, a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ következő Borestjén is ott a helye. Február 11-én ugyanis a soltvadkerti Frittman Testvérek Pincészetének borait „szakértheti”.

 

Olvassa el ezt is!

Újabb fejlemények kastély ügyben

Újabb fejlemények kastély ügyben

A működtetést a szabadkígyósi és a békéscsabai önkormányzatokkal közösen valósítanák meg; megírták Lázár János építési és közlekedési miniszternek.
Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Emléktáblát avattak a mártírhalált halt Cseszkó házaspárnak

Hálaadó istentiszteletet követően felavatták a mártírhalált halt, Celebesz szigetén kórházat alapító Cseszkó Gyula és felesége, Hadady Emma Róza emléktábláját az Ótemplom falán.

Tram train menetrend változás

Tram train menetrend változás

Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 

 

És ezt már olvasta?

Hétfői helyzet
Hétfői helyzet Július 7-én, hétfőn délután három óra előtt pár perccel érkezett meg a vihar Csongrád-Csanád vármegye területére.
 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.