
Jellemző a rühesség és a tetvesség, amelynek elsősorban higiéniai okai vannak. Súlyos fertőzés csak elvétve fordul elő. A szűrővizsgálatok fontosak a határon szolgálatot teljesítő, a migránsokkal közvetlenül érintkezők számára.
A magyar egészségügyi ellátórendszer ura a migráció okozta helyzetnek, kockázatot jelent azonban, hogy az érkezők nem együttműködőek, nem várják meg a szűrővizsgálatok eredményét - jelentette ki az egészségügyért felelős államtitkár kedden Röszkén, miután szakemberek kíséretében körbejárta a befogadóállomást.
Az orvosi alapellátás a tranzitzónákban biztosított, egy-egy orvosi rendelő működik gyermekeknek és felnőtteknek, ezek személyzetét a honvédség biztosítja. A gyermekorvosok a kerítés vajdasági oldalára, de még magyar területre is kimennek, és aki igényli, azt ellátják - mondta az államtitkár.
Kovács Attila helyettes országos tisztifőorvos hangsúlyozta, az ellátórendszer hármas feladatot végez: a lakosság, illetve a migránsokkal közvetlenül érintkezők biztonságának garantálását, valamint az érkezők ellátását. Magyarország teljes körű - gyakorlatilag saját állampolgáraival megegyező - egészségügyi szolgáltatást nyújt a migránsoknak. Tavaly év végétől augusztus elejéig több mint 4100 ilyen szűrővizsgálatot rendeltek el, ezek közül azonban csak 350-400 történt meg, a többiek korábban továbbutaztak Magyarország területéről - közölte a főorvos.
Az országos tisztifőorvos szerint „a migránsok egészségügyi állapotával való törődésen” túl fontos a velük foglalkozó rendőrök, orvosok, önkéntesek védelme és a magyar lakosság egészének megvédése is a fertőzések ellen.
Szerinte komoly kockázatot jelent, hogy az idén elrendelt 4100 szűrővizsgálatból csak 370-et tudtak végrehajtani. Elmondása szerint a rühesség mellett a szifilisz, a HIV, a hepatitis A és C is megtalálható volt a 370 vizsgált eset között.
Kérdésre azonban elmondta: összesen két szifiliszest, egy hepatitis c-s beteget és három hepatitis A-s esetet találtak, TBC-st idén nem.