
A 2015 szeptemberében induló felsőoktatási képzésekre összesen 105 616-an nyújtottak be jelentkezést. A legtöbben első helyen a műszaki, a gazdaságtudományok képzési terület, valamint a pedagógusképzés valamely szakját jelölték meg. Az egyes képzési területekre érkezett első helyes jelentkezések aránya 2014-hez képest számottevően nem változott.
Változott viszont az egyre inkább elismert és az agrárvállalkozások jövőjét segítő mezőgazdasági felsőoktatás iránti érdeklődés. Míg 2014-ben a Szegedi Tudományegyetem hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Karára összesen 320-an, idén már 379-en jelentkeztek. Legnagyobb részük állami finanszírozású képzést szeretne.
Hódmezővásárhely másik felsőoktatási intézményében az eddigiek szerint idén is elmarad a nagy áttörés. A Budapesti Kommunikációs Főiskola hódmezővásárhelyi kihelyezet tagintézményében, a kizárólag önköltséges képzésre - a felvi.hu adatai szerint - csökkent a felvételizők száma. Tavaly összesen 109-en jelentkeztek, idén ez a szám 89. Turizmus-vendéglátás szakra 44-en (levelezőre 16-an), kereskedelem és marketing szakra 21-en (levelezőre 8-an.)
Természetesen a július 23-i ponthúzást követő pótfelvételi még változtathat a felvételizők számán.
A Budapesti Kommunikációs Főiskola hódmezővásárhelyi tagozatán a kereskedelem és marketing alapképzésre 179.000 Ft.-ot, a turizmus és vendéglátás alapképzésre 199.000 Ft. kell fizetni félévenként. A hat plusz egy féléves képzésre kiadott egy és negyedmillió forintot meghaladó összeg sem garantálja, hogy ezekkel a szakokkal helyben, vagy akár a Dél Alföldön állást is talál a BKF diplomával felvértezett ifjú munkavállaló.
Igaz, a múlt héten tartott vásárhelyi diplomakiosztón Hegedűs Zoltán alpolgármester is úgy fogalmazott: reméli, hogy a most végzett diákok a megszerzett tudást Vásárhelyen kamatoztatják majd. Felidézve a tagozat 2010-es alapítása körüli tárgyalásokat, azt mondta, a szakok kiválasztásánál figyelembe vették a vidék értékeit. A politikus szerint a déli régióban sokkal több lehetőség van, mint amennyit jelenleg kihasználnak.
A valóságban a most végzettek nagy részének nincs munkalehetősége. Az általunk megkérdezettek közül, többeknek teljesen más, a végzett szaktól távoli munkára van kilátásuk, de például van olyan, akit egy közeli hotelben alkalmaznak, de nem volt feltétel a diploma és a nyelvvizsga sem. Egyébként a nyelvvizsga megléte a BKF vásárhelyi tagozatán most végzetteknél valamivel jobb az országos átlagnál: a 36 sikeres záróvizsgát letett hallgató közül, 17-en vehették át diplomájukat.