







Halasiné Duzs Julianna és Kovácsné Horváth Katalin általában együtt szokott kiállítani, az elmúlt években Vásárhelyen és a környező településeken is több alkalommal láthattuk festményeiket, szobraikat. A Költészet Napja apropóján, április 10-től a hódmezővásárhelyi Németh László Városi Könyvtár előterében mutatják be legszebb és legújabb alkotásaikat.
Fotók: VH
Halasiné Dúzs Julianna amatőr festő és kisplasztika készítő, 1995-ben kezdett festeni, mint mondta, autodidakta módon képezte magát. Kedvét csak erősítette, hogy környezetében látott festőket, akik szintén amatőrként kezdték. Bevallottan legkedvesebb témája a virág, de egy-egy táj szépsége is annak megörökítésére inspirálja. Elmondása szerint, szülőföldje a Körös vidéke, a Békés megyei táj, a benne élő emlékek is vászonra kerülnek. A Németh László Városi Könyvtárban látható kiállításon nemcsak festményei, hanem szobrai is láthatóak. Gyerekkorától kezdve szereti agyagba mintázni alakjait. Egykor rizsföldek mellett éltek, amelyek mellett, remek agyagos részek voltak, ami arra ösztönözte, hogy szobrokat készítsen, igaz gyerekkorában még nem gondolta, hogy kiégetve maradandót lehet alkotni. Festőként a vásárhelyiek a példaképei, különösen Erdős Pétert, aki képeinek folyamatos kielemzésével, kritikáival egyengette útját a festészetben.
Kovácsné Horváth Katalin szobrászat iránti fogékonyságát szintén a gyerekkorára vezeti vissza. Ő is arról beszélt, emlékszik arra, hogy mindig szerette a kézműveskedést, az apró kézzel készíthető tárgyakat, egyszer aztán édesapja ösztönzésére ki is égette az elkészített szobrait. Csak a 90-es évek elején kezdett komolyabban foglalkozni a szobrászkodással. Mivel nem volt számára fontos kérdés, hogy akár csak egy kiállításnyi anyagot sorozatban elkészítsen, első tárlata 2000-ben volt. Legtöbb szobrát vörösagyagból készíti, egy általa kidolgozott égetési technikával. Kedvelt témája történelmi alakok megformálása, de a saját értékítélete szerint egy-egy személy kiválasztását a szeretet határozza meg. Példaként, a Városi Könyvtár előterében is látható Szent Istvánt, Erzsébet királynét, Sissyt említhetjük.