
Orbán Viktor szerint csökken a szegények száma Magyarországon, és a szegényeknek több pénzük van, mint korábban volt. Az európai statisztikák szerint viszont Magyarországon félmillióval nőtt a szegények száma 2008 óta. A Magyar Szegénységellenes Hálózat szerint a 2015-re tervezett költségvetés tovább fog rontani a szegények helyzetén.
A Tárki legfrissebb felmérése szerint Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében havonta fejenként 55 373 forintot, Észak Magyarország megyéiben 60 814 forintot, a harmadik legszegényebb - Békés, Csongrád és Bács Kiskun Megyét magába foglaló - régióban, amelybe Hódmezővásárhely is tartozik 63 980 forintot költenek havonta.
Hogy legyen viszonyítási alap, Budapesten és Pest megyében fejenként 82 814 forintot, a Közép Dunántúlon 72 895 forintot költenek havonta.
Körülbelül félmillióra becsülik azoknak a számát, akik tartós szegénységben élnek, kettő és fél millióra azokét, akiket „klasszikusan alsó középosztálynak neveznek”, őket „komolyan fenyegeti a lecsúszás veszélye”, és kb. „6,7-7 millió ember a klasszikus, megerősödött középosztály” - mondta márciusban az emberi erőforrások minisztere a Kossuth Rádió 180 perc és az M1 Ma reggel című műsorában.
A leghátrányosabb helyzetű térségek az ország keleti, északi részein találhatók, amik „nincsenek bekapcsolva az ország vérkeringésébe”, ott él a legtöbb szegény ember – mondta Balog Zoltán. Ezért a program fontos célja a területi hátrányok kiegyenlítése, hogy ott segítsenek, ahol a leginkább szükség van rá.
Emiatt olyan javaslatot visznek tavasszal a kormány elé, ami szerint az állami szolgáltatásoknak, az oktatásnak, az egészségügynek, a szociális és a kulturális ellátásnak is annyira rugalmasnak kell lennie, hogy a hátrányos helyzetű térségekben máshogy, adott esetben erősebben, intenzívebben jelenjen meg. Példaként említette, hogy kisebb csoportlétszámnál is fejlesztő pedagógusokat kell biztosítani, mert „a gyerekeknél kell megtörni a szegénység ördögi körét”, ők a legveszélyeztetettebbek, a legkiszolgáltatottabbak.