
A kormányablak szolgáltatásaival ismerkedtek meg, majd a közigazgatásban tervezett változtatásokról, az Új Széchenyi-tervről, továbbá az uniós források felhasználásáról és az EU-ban rejlő egyéb lehetőségekről kaptak tájékoztatást polgármesterek és a települések képviselői március 4-én délután a megyeházán.
Az önkormányzatok rengeteg változásra számíthatnak a közeljövőben – mondta el B. Nagy László kormánymegbízott, a Csongrád Megyei Kormányhivatal vezetője. A most meghirdetett Széll Kálmán-terv például a működésüket, gazdálkodásukat is befolyásoló lépéseket is tartalmaz. Például a szociális ellátórendszerben tervezett változások is sok újat hoznak majd számukra. „Ebben az újfajta elképzelésben megtalálható a munkanélküliség kezelése, a nyugdíj- és táppénzrendszer átalakítása. Legfontosabb eleme talán a közmunkaprogramok elindulása lesz az év közepe táján” – részletezte a legfőbb változásokat B. Nagy László.
A fórumon B. Nagy László ismertette a következő évek legfontosabb közigazgatási változásait. Elsődlegesnek a párhuzamosságok megszüntetését nevezte, szólt arról, hogy jövőre elkezdődik a járási közigazgatási szint kialakítása. A járási hivatalok 2013-ban kezdik meg működésüket.
Hazánknál sehol nem volt az unióban nagyobb távolság az állam és a lakosság között, s ezt a távolságot csökkentik le a kormányablakok Deutsch Tamás szerint. Az európai parlamenti képviselő a pénteki fórumon ezután az elérhető uniós forrásokról tájékoztatta a jelenlévőket. Egy szomorú adattal kezdte, hiszen a tagországok közül Magyarország a legutolsó a közvetlen brüsszeli források felhasználásában. Ez azonban Deutsch szerint a következő két és fél évre több lehetőséget is jelent. „Itt egy kikerülhetetlen pozitív diszkrimináció fogja érni hazánkat, vagyis nagyobb nyitottság és befogadókészség várható a magyar pályázatoknál” – hangsúlyozta.
Almási István, Hódmezővásárhely alpolgármestere elmondta, hogy Vásárhely kistérségi társulás keretében próbálja megoldani a kisebb településekkel közös problémákat. A Székkutas, Mindszent és Mártély településekkel közös társulás óvodákat, iskolákat és szociális intézményeket is működtet, s Almási hangsúlyozta, hogy jó az együttműködésük.
A közeljövőben bekövetkező változásokat egyelőre nem lehet ismerni, ezért a korábbi tapasztalatokat értékelve az alpolgármester a kommunikáció fontosságára hívta fel a figyelmet. Szerinte értelemszerű, hogy a változásokat találgatások, netán félelmek kísérik, ezért szükséges, hogy minden lakoshoz eljussanak az információk. Almási úgy látja, hogy a szociális ágazatban várható változások fogják a vásárhelyi önkormányzatot és a társulást nagy kihívások elé állítani.