
Hódmezővásárhelyen 50-80 férőhely áll rendelkezésre, ha valaki falusi turizmusra vágyik. Igény szinte alig van rá. Országosan sem rózsásabb a helyzet.
Az utóbbi évek felfutása után tavaly mélypontra került a falusi turizmus. Átlagosan 10 százalék feletti mértékben esett 2010-ben a falusi vendéglátók forgalma. A vendégszám leginkább az ország keleti régióiban csökkent. A válságból adódó fogyasztás szűkülésén kívül az ágazat helyzetét rontotta az is, hogy megszűnt a szállásadók személyi jövedelemadó kedvezménye. Ez 800 ezer forintos személyi jövedelemadó-mentesség a magánemberek számára a bevételből.
A 2007-ben megalkotott, úgynevezett falusi vendégasztalt lehetővé tevő jogszabályt is 2010. januárjában visszavonták, majd április végén egy újabb rendelettel módosították. A lehetőség a disznótoros programok szervezésére, lakodalmas menü felszolgálására, szilva napszervezésre, lekvár főzésre, kemencés ételekre, vacsorák szervezésére, vagy bio gazdaságok bemutatására, bio termékek kóstoltatására, a városiak számára jelenthet kuriózumot.
A kereskedelmi szálláshelyekről szóló rendelet alapján egyéb szálláshelyek besorolásba kerültek, amit a közigazgatási besoroláshoz és a népességszámhoz kötöttek. Ígéretet kaptak ennek a módosítására is. A Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének elnöke Csizmadia László azt nyilatkozta, hogy a kormány az egységes minősítési rendszer mögé állt, ami a szolgáltatás és az átláthatóság javulását hozhatja. Mártonné Tülkös Ildikó, a hódmezővásárhelyi Tourinform iroda vezetője is megerősítette, a városban és környékén náluk nyilvántartott 50-80 férőhely iránt tavaly alig volt érdeklődés. A most kezdődő szezonról egyetlen falusi turizmussal foglalkozó szakember sem mer jóslásokba bocsátkozni.