






A Vásárhelyi Hírek is ott volt a Budapestről érkező kollekció kicsomagolásán. Közel 100 festmény és több műtermi berendezés reprezentálja a hazai festészet szeptember elsején kezdődő nagy ünnepét.
Fotók: VH
Ne lepődjön meg a kiállítás szemlélő, ha egyszer csak egy tengeralattjáró modell néz vele farkasszemet a Tornyai Múzeum országosan egyedülálló Csernus Tibor kiállításon. Ez is része a Hódmezővásárhelyre érkező közel 100 festményt bemutató tárlatnak, amely bepillantást enged a 2007-ben elhunyt zseniális művész Budapesten rekonstruált párizsi műtermének berendezésébe, miliőjébe. Az illúzió megteremtéséhez a saját maga által szerkesztett tengeralattjáró-modell mellett, bútorokat is elhoztak Budapestről. A festő párizsi műterméből származó híres háromüléses zöld bőrkanapét viszont a méretei miatt nem állítják ki, de festményen megörökítve láthatjuk majd, mondta el a keddi sajtótájékoztatón Fertőszögi Péter művészettörténész, a Csernus Tibor kiállítás kurátora, aki rögtön ki is bontotta a gondosan csomagolt, a kanapét egy akttal ábrázoló festményt.
Megírtuk, szeptember elsején délután 3 órakor a felújított Tornyai múzeum országosan egyedülálló kiállítással nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt. A múzeum földszinti és emeleti tíz termében a KOGART-gyűjteményéből származó kollekció eddig még sehol ilyen formában nem látott kiállítása tekinthető meg.
Kevesen tudják, hogy 2009 szeptemberében a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány már rendezett egy kiállítást Budapesten a KOGART Házban, Hubertus Sulkowski kollekciójából, aki Csernus Tibor legjelentősebb magángyűjtője volt. Akkor a tárlaton mintegy félszáz muzeális jelentőségű festményt, pasztellt és akvarellt láthatott a közönség, többségükben olyan képeket, amelyek addig nem szerepeltek magyarországi kiállításokon. 2012 januárjában, egy hónapig már nyolcvan grafikáját, pasztell- és akvarellképét állították ki ugyanitt, akkor Feldolgozás alatt – grafikák a Csernus-hagyatékból címet viselő kiállításon. Ez az anyag azóta is bővült, így a hódmezővásárhelyi kiállítás valóban a magyarországi festészet nagy eseménye lesz
A sajtótájékoztatón Fertőszögi Péter a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kuratóriumi elnöke azt is elmondta, Csernus Tibor, mai értékén félmilliárd forintra becsült képzőművészeti hagyatéka 2009 őszén került a Kovács Gábor Művészeti Alapítványhoz, ekkor kezdték el feldolgozni a művészettörténészek.
Kovács Gábor 2002 őszén jelentette be, hogy hárommilliárdos alaptőkével létrehozza kortárs képzőművészetet támogató magánalapítványát. A kakasszéki származású mecénás-műgyűjtő célja az volt, hogy a magyar kortárs képzőművészetet minél szélesebb körben megismertesse, lehetőséget teremtsen a nemzetközi vérkeringésbe való bekapcsolódásra, hosszú távon pedig létrehozzon egy XXI. századi nemzetközi gyűjteményt.
Ennek része a szombattól Hódmezővásárhelyen látható Csernus Tibor gyűjtemény.