
Egy megfelelően kezelt, kifeszített és súlyozott birkabőrt lassan végighúznak a kezelendő területen, ez pedig összeszedi a kullancsokat. A szakemberek szerint komolytalan, igen kis hatékonyságú megoldás.
A legfrissebb adatok szerint 40 százalékkal több a lyme-kóros beteg, mint két évvel ezelőtt. A betegséget a kullancsok terjesztik, ahogy a fertőző agyhártyagyulladást is. Ezek ellen oltással lehet védekezni, a kullancsirtást ugyanis tiltják az unió területén. Csongrád megye és Hódmezővásárhely fertőzöttségi szintje, még egyenlőre közepes, viszont az ország nyugati területein nagyobb a kullancsveszély.
Napsütés, jó idő, szabadtér, majd hazaérkezés és egy apró fekete pötty. Általában ez a sorrend, ha valaki kullancsot talál magában. A pici vérszívó eltávolítása pusztán kellemetlenség, de ha nem vagyunk óvatosak sokkal nagyobb is lehet a baj. Ezek az állatok ugyanis több féle fertőző betegséget is terjesztenek, közülük a legismertebb, az agyvelő- és agyhártyagyulladás, valamint a Lyme-kór.
Háromszög alakú tábla, rajta egy rovar képe, alatta pedig a „Vigyázz, kullancsveszély” felirat. Ilyen jelzésekkel egyre több helyen találkozhatunk környezetünkben. Itt a melegebb időjárás is, ami a kullancsok szaporodásának kedvező feltétel. A gond viszont az, hogy környezetre ártalmasnak minősítette az Európai Unió a Magyarországon eddig kizárólagosan alkalmazott kullancsirtó permetezőszert. Ezért aztán a legkülönbözőbb megoldásokkal kísérleteznek, köztük olyannal, hogy egy megfelelően kezelt, kifeszített és súlyozott birkabőrt lassan végighúznak a kezelendő területen, ez pedig összeszedi a kullancsokat. A szakemberek szerint komolytalan, igen kis hatékonyságú megoldás.
Rendszeresen hallhatjuk a figyelmeztetéseket a sajtóban. Az interneten számos kullancstérkép is található. Csongrád megye és Hódmezővásárhely fertőzöttségi szintje még egyenlőre közepes, viszont az ország nyugati területein nagyobb a veszély.
Dr. Mekkel Gabriella, háziorvos és belgyógyász szakorvos munkatársunknak elmondta, ebben az évben eddig egy betege volt, aki a kullancscsípés következtében Lyme-kórral fertőződött. A páciens gyógyulása annak köszönhető, hogy hamar felismerték a betegség jeleit, így időben megkezdődhetett a kezelés is.
Mit tegyünk tehát ha a szabadba vágyunk? Szerezzünk be a kereskedelemben kapható rovarriasztó készítményeket és öltözködjünk zártan. És ha már megtörtént a baj? Az élősködőt saját kezűleg is eltávolíthatjuk, ám ha nem vagyunk biztosak magunkban, jobb ha minél előbb szakemberhez fordulunk. Első ijedtségünket pedig próbáljuk meg leküzdeni, hiszen a kullancsok a szervezetbe kerülve 24 óráig nem fertőznek.
Ha a hívatlan vendég eltávolítás után az elkövetkezendő napokban mégis lázat, fejfájást, nyirokcsomó duzzanatot tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz, hiszen fenn áll az említett fertőzések veszélye.