









November 23-án kinyílt a kémia és a biológia labor ajtaja az érdeklődők előtt a Bethlen Gábor Református Gimnáziumban. Különleges tanórákat tartottak, hogy a leendő középiskolások, illetve a természettudományok iránt érdeklődő fiatalok megismerhessék, milyen is egy igazi laborban dolgozni.
Fotó: VH
„Még sohasem voltam igazi kémialaborban, ezért is jöttem el, hogy végre láthassak egy igazi és felszerelt labort. Érdekel a kémia, bár nem ezen a területen szeretnék továbbtanulni, de egy ilyen lehetőséget nem akartam kihagyni.”- osztotta meg látogatásának célját Csenki Adrián Bence, aki Békéssámsonról jött.
A Nyílt Labor elnevezésű program iránt nagy volt az érdeklődés. A Bethlen Gábor Református Gimnázium kémia és biológia laborjában szinte mozdulni sem lehetett ma délután. A gyerekek egymásnak adták a kémcsöveket, felváltva dolgoztak a bunsen égők fölött és versengtek, hogy ki nézhessen elsőként bele a mikroszkópba. A rendezvény célja, természetesen az iskolában zajló természettudományi képzés népszerűsítése volt, de azokat az érdeklődőket is szívesen látták, akik szeretnek kísérletezni.
A Békéssámsoni Községi Általános Iskolából is érkezett egy csoport, Radicsné Albert Zsuzsanna matematika és kémia szakos tanárnő vezetésével. A pedagógus bevallotta, nem csupán a gyerekek kísérőjeként jött el, hanem érdeklődő is, hiszen mint kémiatanár, neki is hatalmas élmény egy ilyen nyílt tanóra. „Két éve már jártam itt egy hasonló foglalkozáson és most összegyűjtöttem azokat a gyerekeket, akik szeretik a kémiát és a biológiát. Itt saját kezűleg végezhetik el a kísérleteket, természetesen szakmai segítség mellett.”
Ez valóban így történt, hiszen a patinás tanintézmény 11. és 12. évfolyamos kémia és biológia szakos diákjai segítették a vendégek munkáját, hogy a kísérletek sikeresek legyenek. A kémia laborban a gyerekek rázták a kémcsöveket, ismerkedtek a vegyi folyamatokkal, míg a biológia órán a szemek a mikroszkópokhoz tapadtak.
„A cél természetesen az, hogy a mostani nyolcadikosok, akik gondolkodtak már azon, hogy nálunk folytatnák tanulmányaikat, képet kapjanak arról, hogy milyen munka folyik itt. Egy ilyen nyílt tanórán megismerhetik az épületet, a laborokat, minket pedagógusokat és a mostani középiskolásokat is, akiktől akár véleményt is kérhetnek: miért is jó a Bethlenbe járni.”- foglalta össze a program lényegét, Jóriné Csölle Henriett biológia – kémia szakos tanár.
Dr. Kádár Péter, a Bethlen igazgatója örömmel vette az érdeklődők folyamatosan növekvő számát. Mint mondta, „A természettudományos tárgyak oktatása a Bethlenben már több éve magas színvonalú. Nem jelent új feladatokat, hogy a kormány döntése értelmében növekszik az óraszámuk. Ez a diákok számára is előnyösebb lesz. Sőt, ha igazak a hírek 2013-tól az érettségi tantárgyak körébe is beléphet egy természettudományi tárgy. Így tehát még fontosabb lesz a színvonalas oktatás. Mindezek mellett, a gazdasági versenyképesség szorosan függ attól, hogy milyen szakembereket nevelnek ki az intézmények.”- vélekedett az igazgató. „Nálunk évek óta kiemelt szerepet kapnak ezek a tantárgyak, sőt, új párosításként indítjuk el a matematika – informatika szakot is. Sávos rendszer kialakítását is tervezzük, a szakirányok közötti átjárhatóság érdekében. Egyszóval, a kormány döntését felkészülten várjuk, és az eddigiekhez hasonlóan, tartjuk az oktatás színvonalát.”