














A Magyar Kultúra Napján, január 22-én délelőtt, Hódmezővásárhely képviselőtestülete díszközgyűlésen köszöntötte az idei Bessenyei díjasokat.
A város vezetése 2008-ban alapította meg a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat. A kétszeres Kossuth-díjas, érdemes és kiváló művészről, Hódmezővásárhely szülöttéről és díszpolgáráról elnevezett elismerést az amatőr és hivatásos színjátszás, népdal, magyar nóta, instrumentális zene, kórus, néptánc, vers- és prózamondás területeiről jelöltek közül egy személy és egy csoport érdemelheti ki. Az odaítélhető díjjal, a város pecsétjével ellátott oklevél és a Bessenyei Ferenc portréját ábrázoló plakett mellett, 500 ezer forintos pénzjutalom is jár.
Az idei díjátadó különlegessége, hogy egy, a „kőfalon túlról” érkező színművész kapta meg az elismerést, az közgyűlés határozata értelmében. Erre utalt Dr. Lázár János polgármester is. Elmondta, ezentúl nem csak a vásárhelyi tehetségeket szeretnék díjazni, hanem az arra érdemes személyt, az egész országból lehet javasolni.
2012-ben az egyik díjazott Bitskey Tibor, a másik pedig a vásárhelyi Fandante Kamarakórus. Az elismerést B. Élthes Eszter, a hódmezővásárhelyi születésű, 2004-ben elhunyt színész özvegye és Lázár János polgármester adták át a díszközgyűlésén vasárnap. Mindkét díjazottat vásárhely polgármestere és az alpolgármesterek is köszöntötték.
„Bessenyei Ferencet és Bitskey Tibort egyaránt az teszi kiváló színésszé, hogy egy általuk eljátszott szerepből a karakter mögül felsejlik, és kiérezhető az, az egyedi hangvétel, az egyedi megszólalásmód, egy-egy szemvillanás, egy-egy félmosoly, ami páratlan élménnyel tölti el a nézőt, amely megragadja és nem ereszti a közönség figyelmét vagy rokonszenvét. Egyszóval: kiérezhető belőle a stílus. Nyugodt szívvel állítható, hogy létezik Bessenyei-stílus, és létezik Bitskey - stílus is” mondta a két színművészről Kószó Péter alpolgármester.
A Fandante Kamarakórust Almási István alpolgármester köszöntötte. Melegh Tamás művészeti vezető vette át a díjat, majd szavak helyett a társulat egy dallal köszönte meg munkájuk elismerését.
A rendezvény után Baranyi Dalma, Szél Katalin, Molnár Sándor Dániel, a Fandante tagjai, széles mosoly közben válaszoltak a kérdéseimre. Dalma szerint ez a díj „nagyon nagy megtiszteltetés és hatalmas felelősség. Elismerik a mi munkánkat és ezentúl ennek tükrében kell teljesítenünk.”
Katalin is hasonlóképp vélekedett: „Hatalmas jelentőségű, hogy a munkánk hozzájárul mind a város, mind pedig az ország kultúrájához, úgy érzem és a mai nap is bizonyíték arra, hogy értékes kultúrát tudunk közvetíteni. Mindannyiunk szívügye a zene, az éneklés és nagyon jó, hogy ezt csoportosan is értékelik. Hiszen egy kórust, húsz vagy több embert összefogni és ennyi embernek együtt dolgozni nem kis feladat. Molnár Sándor Dániel szerint majdnem hogy meglepő, hogy a kóruskultúrát, Kodály országában elismerik. „Az pedig hogy az énekes szót használják, amikor emlegetnek minket, hatalmas kitüntetés, pláne, hogy amatőrök vagyunk. Hálával és köszönettel tartozunk azoknak, akik minket javasoltak a díjra és saját társainknak is, a közös és kitartó munkáért.”
Melegh Tamás a kórus vezetője amellett, hogy hatalmas sikernek ítéli meg ezt a díjat, a kórus jövőbeli terveiről is beszélt. „Ez egy olyan elismerés, amit szinte még el sem hiszünk. Másrészt viszont együtt jár azzal a feladattal, hogy a kóruskultúrát vigyük tovább, hogy befogadóbbak legyenek az emberek. Most kicsit megpihenünk, ez egy mérföldkő volt számunkra. Ezután folytatódik a kórus élete tovább, tavasszal Vásárhelyen több kórust látunk vendégül. Tehát ismét nagy munka áll előttünk, de véleményem szerint ez a díj mindenkinek hatalmas lendületet ad.
Kapcsolódó cikkünk:
Fandante kamarakórus és Bitskey Tibor színművész az idei Bessenyei díjas