








Keddtől péntekig zajlanak a meghallgatások a Liszt Ferenc Ének Zenei Általános Iskolában. Régi, évente ismétlődő hagyománya van ezeknek a kis „készségfelfedező” délelőttöknek.
Fotók: VH
Azokat a gyerekeket hozzák el szüleik, akik úgy érzik a gyermekük fogékony a zene iránt, vagy éppenséggel a zene, a muzsikálás örömét életük részévé szeretnék tenni.
Az iskola zenetermében, mintha csak egy szokásos óvodai délelőtt lenne, az egyik asztalnál egy csoport gyerek ceruzákból gúlát rakosgat, a másik asztalnál színeznek, rajzolgatnak. Valamivel távolabb pedig egy-egy gyerek tapssal ritmust ismétel, vagy énekel. Egy tisztán csengő hangra, egy szépen előadott dalra a teremben lévő tanárok néha jelentőségteljesen összenéznek. Nem is vizsga, de egy kicsit mégis csak az…! Izgalomtól kipirult arcok, egy kis drukk, hiszen itt és most egyedül van: a kevésbé pontos énekléssel bizony nem lehet elbújni az óvodáscsoport közös éneklésének jótékony közegében. Az egyik kislánynál el is tört a mécses, keserves sírását a tanárok kedves pátyolgatása próbálta enyhíteni. Bizonyítani akart, de nem úgy sikerült, ahogy esetleg otthon a szüleivel sokszor próbálgatta. Pedig nem az a tétje, mennyire szépen tud valaki énekelni, nem a meghallgatáson derül ki hogy valaki ki mennyire tehetséges.
Forrainé Kószó Györgyi igazgatónő szerint, nem csökkent az érdeklődés a zenetanulás iránt, nem befolyásolja a változó világ azt a szülői igényt, hogy a gyerekekben kialakuljon egy zenei alapismeret, amire aztán a későbbiekben lehet építeni. Arra a kérdésre, hogy változott –e a kedvelt hangszerek sorrendje, elmondta, továbbra is a fúvós hangszerek és a zongora legnépszerűbbek.