
Sok településen, vagy éppen a fővárosban lakókhoz hasonló véleményen vannak az általunk megkérdezett vásárhelyiek is: bármilyen biciklit ellopnak, legyen az ütött-kopott vagy teljesen új. Olyan védelem nem létezik, ami megakadályozna egy igazán felkészült tolvajt. Ez utóbbival is sokan egyetértenek.
Hódmezővásárhelyen a Vásárhelyi Hírek munkatársa beszélt olyan családdal, amelynek felnőtt és gyerek tagjaitól három év alatt már a negyedik kerékpárt lovasították meg.
A Vásárhelyi Hírekhez érkezett emailek alapján is érezhetően felkavarta az állóvizet a napokban bejelentett kerékpárbiztosítás,(lásd lap alján!) eddig ugyanis nem volt hasonló termék. A kedvenc kétkerekű ellopása esetén a kártalanításra eddig csak akkor volt esély, ha otthonunkból tulajdonították azt el, ekkor ugyanis több lakásbiztosítás is fizet. Ezentúl viszont az Aegondirect.hu-n akár évi 4200 forintért 50 ezer forintra biztosíthatjuk, 10 évnél nem régebben vásárolt, gyári felszereltségű kerékpárunkat.
Ha az utcán hagyjuk a biciklinket, akkor ma már csak a legdrágább lakatok jelentenek védelmet, és azok sem mindig. Semmiképpen se hagyjunk egy kerékpárt 3-4 óránál tovább őrizetlenül, mert a legkomolyabb lakatot is ki lehet nyitni ennyi idő alatt. Sodronylakatot, gerinclakatot semmiképpen se használjunk. A lopottkerekpar.hu adatbázisából kiderül, (igaz budapesti adatokra alapozva) hogy messze több kerékpárt lopnak el, amely sodronylakattal volt lezárva, mint ahányat úgy, hogy egyáltalán nem volt rajta lakat. Ennek az lehet oka, hogy a lezáratlan kerékpárról a tolvaj feltételezi, hogy a tulajdonosa figyeli, vagy valaki rálát, aki azonnal közbelép, ha hozzányúlnak.
Abban az árkategóriában azonban, amelybe a legtöbb bringa tartozik - 80-120 ezer forint - megfelelő egy jó U-lakat. De azért jó ha tudjuk, hogy ezeket is könnyedén el lehet vágni egy erővágóval, ami félelmetes neve ellenére egy rendkívül egyszerű és olcsó kéziszerszám.
Ahogy látjuk, szinte lehetetlen megvédeni a kerékpárunkat. Épp ezért a biztosítás jó ötletnek tűnik, hiszen évente egy olcsóbb lakat áráért elfelejthetjük a bosszankodást. Mégsem mindenkinek éri meg biztosítást kötnie, legalábbis alaposan érdemes elolvasni a feltételeket.
1. Az Aegondirect.hu csak a 10 évnél fiatalabb kerékpárok ellopását téríti meg biztosítási összegtől megfelelően, aminek értékét számlával kell bizonyítani.
2. Csak az alapfelszerelést biztosítják. Új nyereg vagy kerék nem számít a biztosítónak, az esetlegesen már kicserélt alkatrészeket, megbütykölt tartozékokat nem fizeti ki a biztosító. Ugyanez érvényes a különböző kiegészítőkre, mint a sisak, kesztyű, kosár stb. A gyerekülést korlátozott mértékig (biztosítási érték 5 százaléka) viszont megtérítik.
3. Nem mindegy, hogyan lakatoljuk le a kerékpárt. A legolcsóbb évi 4 200 forintért köthető biztosítás esetén egy egyszerű biciklilak már elég az Aegonnak, a nagyobb biztosítási értéknél viszont már elvárt az U-lakat, a 250 ezer forintos kárt is fedező biztosítás esetén 2 U-lakat vagy lánc és lakat kombinációja szükséges.
4. A biztosítás nem fizet az éjszaka, naplemente után köztéren eltulajdonított bicikli után. Ugyanez igaz a 10 órán túl egyedül hagyott kerékpárokra. A szerződési feltételekben az is benne van, hogy legalább 2 lakattal (vagy U-lakat vagy lánc és lakat) kell rögzíteni a kerékpárt, amennyiben 4 órát meghaladóan marad felügyelet nélkül.
5. A legolcsóbb biztosítás esetén csak a teljes bicikli ellopása esetén fizet a biztosító, részlopás (kerék, nyereg, kormány) nem.
A biztosító közlése szerint tisztában vannak vele, hogy sok mindenkit kizárnak a jelenlegi feltételekkel.
"Egy egyedi és új termékről van szó, amiről még se statisztikák, se tapasztalatok nem állnak rendelkezésre, épp ezért nehéz egy mindenki számára megfelelő ajánlatot kidolgozni" - mondta Marosvölgyi Péter, az AEGONdirekt.hu szakmai igazgatója. Aki szerint legkorábban fél év múlva kerülhet sor a biztosítás átgondolására, és akkor talán az épített, felújított városi kerékpárosokkal is tudnak szerződést kötni.
Kapcsolódó cikkünk:
Ilyen sem volt még! Itt az első kerékpár biztosítás