
A Bankszövetség várakozásai szerint a 400 milliárd forintot is meghaladhatja a végtörlesztésből adódó veszteség, és ebből 100 milliárdot a költségvetésnek kell állnia - derült ki a szövetség sajtótájékoztatóján. A devizahiteles-mentés részleteivel áprilisra készülnek el a bankok és a kormány.
A Magyar Bankszövetség képviselői Lázár János Erste banknak küldött ultimátumáról úgy vélték, lehet ilyeneket mondani, de mint utaltak rá, "jobb, ha fennmarad a bizalom a kormány és a bankok között".
A végtörlesztés utolsó napjai alapján 20 százalék fölé mehet a benne részt vevők aránya - mondta Gyuris Dániel, a Magyar Bankszövetség alelnöke pénteken. Összesített, szektorszintű végtörlesztési adatok még nem állnak rendelkezésre, de várhatóan a napokban megjelennek a friss statisztikák. Az alelnök által mondott arány alapján a végtörlesztők száma meghaladhatja akár a 190 ezret is.
A bankok várakozásai szerint 20 százalékos részvétel esetén a pénzintézeteknek 300 milliárd, a költségvetésnek 100 milliárd forint veszteséget okozna a végtörlesztés (így a teljes közvetlen veszteség 400 milliárd forint lehet).
Az állami veszteség javarészt azért keletkezik, mert a bankok levonhatják a veszteség 30 százalékát a bankadóból. A szektor további 500 milliárdot bukhat azzal, hogy elveszítette a korábban jól törlesztő ügyfeleket. Körülbelül ennyi lett volna ugyanis az átlagos futamidőre (15 év) vetített törlesztésük - közölték a sajtótájékoztatón.
Diszkriminálják a versenyszféra dolgozóit
A végtörlesztésre vonatkozó igények benyújtásának végső határideje december 30. volt, amit a bankok minden esetben teljesítettek. Sokan az utolsó pillanatra hagyták az igénylést, de kevesen tettek felelőtlen végtörlesztési ígéretet – mondta a Bankszövetség alelnöke.
Az utolsó napokban némi zavar támadt a közszféra dolgozóinak magas igénylése, valamint az ezt ösztönző munkáltatói kölcsönök kormányzati ígérete miatt.
Gyuris úgy értelmezte a megjelent jogszabályokat, hogy munkáltatói kölcsönt és vissza nem térítendő támogatást állami alkalmazottak január végéig kaphatnak, a nem állami alkalmazottak viszont csak tavaly december végéig kaphattak. Utóbbiaknak a munkáltatói támogatásokat a végtörlesztéshez tavaly év végéig kellett utalni.
"Lehet olyanokat mondani, mint Lázár"
Gyuris szerint idén még biztosan szóba kerülnek az önkormányzati adósságok is, és hozzátette, a bankok és a kormány rendezték a megyei adósságokat. Lázár János Erste banknak küldött levelére azt mondta, hogy az önkormányzati adósságok eltérnek a lakossági „egyenhitelektől”, minden esetben egyedi megállapodásról volt szó a hitelező és az önkormányzatok között, ezért minden esetben az adott banknak és az adott önkormányzatnak kell rendeznie a kérdést egymással. A bankok abban hisznek, hogy ez a továbbiakban is így marad. A Bankszövetség önkormányzati munkacsoportja ugyanis erről állapodott meg a kormánnyal tavaly - jelezte Gyuris Dániel.
Ezen a ponton utalt arra, hogy a bankoknak január végéig kell kidolgozniuk a gazdaságélénkítési tervüket, aminek feltétele a kormányzattal kialakult kölcsönös bizalom fennmaradása. „Lehet ilyet polgármesterként mondani, de az baj, ha összekeverednek a dolgok” - tette hozzá. Hiszünk abban, hogy a devizahitelezés nyomán kialakult problémahalmaz a hitelezés újraindításával oldható meg - mondta a tervezett gazdaságélénkítő tervvel kapcsolatban Gyuris Dániel.
Áprilisra készülnek el a tervek
Gyuris elmondta: még hátravan az a jogalkotói feldat, hogy módosítsák az árfolyamgáthoz kapcsolódó gyűjtőszámla kamatának 50-50 százalékos megosztását. Ez az első negyedév végére megvalósul. Később hozzátette, minden reményük szerint 50 százalékot meghaladó lesz az árfolyamgátban résztvevők aránya.
A 90 napon túli késedelemben lévő adósok devizahitelének 25 százalékos kedvezménnyel történő forintosításának konstrukcióját április elsejére dolgozzák ki. A forintosításból következő veszteségek 30 százalékát a bankok leírhatják az idei bankadóból.
Gyuris kitért az eszközkezelőre is: azt mondta, a bankok minden eszközzel támogatják az intézmény munkáját, január végére már érdemben is el tud indulni az adósmentés.
Kapcsolódó cikkünk: