
Az első világháború lezárása az Oszmán Birodalom számára súlyos következményekkel járt. A győztes antanthatalmak a saját érdekeik mentén akarták meghatározni az egész térség jövőjét, ezért felosztották egymás között a birodalom arabok lakta tartományait megteremtve ezzel a mai közel-keleti államok elődeit. A török állam határait erősen megkurtították, lényegében Anatólia középső részére korlátozták. A török nacionalizmus válasza a békeszerződés elutasítása és a fegyveres harc volt, minek következtében a nagyhatalmak kénytelenek voltak revízió alá venni korábbi döntéseiket. Törökország 1923 köztársasággá vált.
A szeptemberben indult, nyolc előadásból álló szemeszteren a Szegedi Tudományegyetem oktatói és PhD-hallgatói szerteágazó témákban tartanak előadásokat, az őstörténettől az arab tavaszig, a legújabb kutatási eredmények ismertetésétől a megélt történelemig.
Az Emlékpont történeti szabadegyetemének előadásai nyilvánosak, melyre várják a történelem iránt érdeklődőket és az emelt szinten érettségiző diákokat október 12-én, szerdán délután 5 órára a közgyűjtemény előadótermébe.